• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.82)
one flew over the cuckoo's nest - milos forman
eyalet akıl hastaesi'nde kısa bir tatil kulağa pek de kötü gelmiyor, öyle değil mi? randle p. mcmurphy (jack nicholson), damarlarında kan yerine elektrik dolaşan, ağzı çok iyi laf yapan özgür ruhlu bir mahkumdur. mcmurphy, deli numarası yaparak kendisini 'kaçıklar' olarak nitelediği adamların yanına aldırır. ve hemen ardından, onun bulaşıcı düzensizlik sevdası yeni geldiği yerdeki uyuşturucu rutinle karşı karşıya gelir. mcmurphy dünya kupası maçları oynanırken, yeni arkadaşlarının yatıştırıcı ilaçlara boğulmuş bir şekilde ortalıkta bornozlarla dolaşmasına dayanamaz. bu, savaş demektir! bir tarafta mcmurphy vardır. diğer tarafta ise, sinema tarihinin en soğuk ve canavar ruhlu karakterlerinden hemşire ratched (louise fletcher) vardır. ortada ise, koğuştaki herkesin kaderi. ken kesey'in en çok satanlar listesindeki romanından uyarlanan guguk kuşu, 1975'te beş ana akademi ödülü'nü kazandı.


 1. jack nickolson'ın rol aldığı efsane filmlerden biri.
 2. lobotomi geçirmiş jack nicholson bakışlarının içimizi parçaladığı film yok yok başyapıt.
  mcmurphy rolünde başka kim oynayabilirdi diye defalarca düşündüm ama bir sonuca varamadım.
 3. cuckoo'nun ingilizcede deli,çılgın gibi anlamları olduğu göz önüne alınırsa türkçeye daha iyi çevrilebilirdi. filmini izlemeden önce kitabını okumayı isterdim. evet birçok iyi filmde olduğu gibi bu filmde kitapdan uyarlama.
 4. jack nickolson'ın oyunculuğu bu filmde doruklardadır. ayrıcı baş hemşire rolünde gördüğümüz louise fletcher sinema tarihinin unutulmaz kötü karakterli kadın oyunculuğuna imza atmıştır.
 5. oyunculuk tek kelimeyle 10 numara. bütün film süresi tek bir çıkıntı harekete rastlayamazsınız. 2 saat içinde bizle böyle güçlü bir bağ kuran karakterler aynı zamanda senaryodan da destek alıyor. ilk 5 filmime kafadan girer bu kült yapım. efsane arıyorsanız iç rahatlığıyla bu filmi önerebilirim.
  edit : son 20 dakika hayata küfrettirir.
 6. dış görünüş olarak louise fletcher'a, despotluğu, insanda daha tanımadan bile yarattığı gıcıklık hissi ve dış görünüşüyle hemşire ratched'a fazlaca benzeyen bir hocamız vardı lisede. insana karakterin yanı sıra bir de dış görünüşüyle bu kadar benzemesi sebebiyle filmi zamanında bir çok lise arkadaşıma izletmeye çalıştığım ve onlardan da aynı benzetmeyi duymayı beklediğim filmdir. fakat filmi izlemediklerinden midir yoksa izleyip hocamızı louise fletcher ve hemşire ratched'a benzetmediklerinden midir bilinmez hiçbirinden bu konuda bir dönüt alamamıştım.
 7. jack nicholson'u gözümde en büyük oyuncu yapan filmlerin başında gelmektedir.
 8. 1975 yılında çekilen guguk kuşu ^: one flew over the cuckoo's nest^, 1976 yılında 9 dalda oscar adayı olmuş ve bu adaylıklardan 5'ini almıştır. ^:en iyi film^ ^: en iyi uyarlama^ ^: en iyi erkek oyuncu-jack nicholson^ ^: en iyi kadın oyuncu - hemşire rolüyle louise fletcher^ ^: en iyi yönetmen^

  film iki şekilde izlenilebilir;
  1- akıl hastanesinde geçen bir film. yani deliler ve hastane yönetimi.
  2- iktidar ve halk arasındaki ilişki. ^: akp değil tabii ki ^

  ayrıca benim için kitabından daha iyi olan filmlerden. kitapları okurken hayal gücümün daha iyi olduğunu düşündüğüm için filmlerde aradığımı bulamam ama bu filmde ana karakterlerden yan karakterlere kadar oyunculuklar çok iyi.