1. tiyatronun kadınlar için yasak olduğu yıllar sahneye çıkmış ve ilklere imza atmıştır. osmanlı döneminin ilk konservatuarı olan ^:darülbedayi^'de kendini yetiştirmiştir. ama o yıllar baskı altında zar zor icra ettiği sanat, zamanla geri planda kalmıştır. psikolojik olarak sorunları artmış ve afife jale'yi uyuştucu bağımlılığına kadar sürüklemiştir. bu yüzden erken yaşta bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesi'nde vefat etmiştir. ölmeden yaklaşık 10 yıl kadar önce ünlü besteci selahattin pınar'la evlenmiş ve bugün dinlediğimiz birçok şarkının öznesi olmuştur (bkz: nereden sevdim o zalim kadını) .
  2. türk kadını ve türk tiyatrosu için bir milattır afife jale. sahneye çıkan ilk müslüman türk kızı olarak tarihe geçmiştir.

    o geceyi şöyle anlatır:
    “hayatımda mesut olduğum ilk gece… sanatın, ruhuma verdiği güzel sarhoşluk içinde idim. opiyekte güzel bir sahne vardır; ağlama sahnesi…orada taşkın bir saadetle ağladım. sahiden ağladım… alkış, alkış, alkış… perde kapandı; açıldı, bana çiçekler getirdiler. muharrir hüseyin suat bey, kuliste bekliyormuş; ben çıkarken durdurdu; alnımdan öptü: ‘bizim sahnemize bir sanat fedaisi lazımdı; sen işte o fedaisin.’ dedi.”