altai kai - youreads

  1. rus federasyonu'na bağlı, ama kendi içinde özerk bir orta asya cumhuriyeti olan altay'a özgü müzikleri ile tanınan folk müzik grubudur.

    folklorik müzikleri şamanist ^:şamanizm^ ve animist ^:animizm^ bir üslupta olup, lirik anlatılarında tinsel motifleri pastoral ögelerle betimlemekte ve süslemektedirler. kimi parçaları şaman ritüellerinin özelliklerini taşır. vokal biçimleri ise hövey (throat singing) denilen orta asya'daki moğol ve türk toplumlarına özgü boğazdan yapılan vokaldir. grubun remix çalışmaları, aynı zamanda easy listening ve lounge tarzlarının da iyi birer örneğini teşkil eder.

    2005 senesinde piyasaya sürülen "xxı. century" ve ertesi sene gelen "made in usa" albümleri, yurt dışına açıldıkları döneme özgü derlemeleridir. remix çalışmalarını da yine bu dönemde yapmışlardır. 2011 yılında "altyn taiga" albümleri yayınlanmıştır.

    efendim, kara suu ve janar ve kai kojon' parçaları dinlenmeden şu dünyadan göçüp gidilmemelidir...

    ... hele ki yaşam suyu parçasının remix versiyonu:
  2. altai kai adını şu an gördüğümde allah allah bak sen şu işe dedim ve baktım hemen. benden başkasının da dikkatini çekmiş olması beni memnun etti. en sevdiğim parçaları üstteki youserın da atmış olduğu kai kojon benim için. gırtlaktan söylenen bazı şarkılardan hoşlanıyorsanız buna da bir göz atın.