1. italyan kaşif amerigo vespucci'nin adından türeyen amerika kelimesi kuzeyde alaska'dan, güneyde arjantin'e, şili'ye kadar olan kıtanın adıdır. bu coğrafyada 900 milyon insan yaşamaktadır. dünyanın süper gücü amerika birleşik devletleri de yine bu coğrafyanın kuzey kısmındadır.
 2. 4 temmuz 1776 kurulmuş dünya süper gücü.
 3. doların kutsal, en büyük gücün tanrı olduğu , köleliğin ve ırkçılığın bir diğer merkezi.
 4. meritokrasi'nin işlediği, günümüz dünyasının en güçlü devleti. rusya ya da japonya kapışabilir belki.
  ingilizce'nin az-çok konuşulduğu coğrafyalara baktığınızda bünyelerinden mutlaka dünya çapında tanınmış insanlar çıkardıklarını ve medyada söz sahibi olduklarını görürsünüz. zamanında yapılan sömürgeleştirme hareketlerinin acı-tatlı meyvelerini toplamaktalar. dünyada ilginç bir düzen var hakikaten. buna karşılık yerel diller ve kültürler yok olma tehtidi altında.

  başka bir zaman bu konuda uzun uzun yazmak isterim, şimdilik böyle.
 5. insanoğlunun içindeki canavarın devletleşmiş versiyonu.
 6. sanırım bir devlet ya da terör örgütü lideri bunlarla düşman olunca dünya ne kadar da küçük bir yermiş ya hu" diye düşünüyordur.
 7. orta doğu'da istediği gibi at koşturan ülkedir kendileri.

  not: evet türkiye de dahil.
 8. yazacağım hikaye ile başka bir açıdan tanımlanabilir...

  neil armstrong ve buzz aldrin ay'a seyahatlerinden önce abd'nin batısında ıssız bir çölde eğitim görürler, amaçları aya benzeyen bu çölde alışkanlığı sağlamak... bu alan pek çok kızılderili topluluğuna ev sahipliği yapıyor.

  bir gün eğitim sırasında astronotlar yaşlı bir kızılderili ile karşılaşır. adam orada ne yaptıklarını sorar. astronotlar kısa süre içinde ay'a yapılacak olan seyahatin bir parçası olduklarını söylerler. yaşlı adam bunu duyunca astronotlardan kendisine bir iyilik yapmalarını ister.

  -ne istiyorsunuz?
  +kabilemdeki insanlar ay'da kutsal ruhların yaşadığına inanır. onlara halkımdan önemli bir mesaj iletmenizi isteyeceğim.
  -mesaj nedir?
  adam kendi dilinde birşeyler mırıldanır, sonra da bunu astronotlara ezberletene kadar tekrar ettirir.
  astronotlar "bu ne demek" diye sorar
  yaşlı adam "bunu size söyleyemem. sadece bizim kabilemizle ay ruhlarının bilebileceği bir sır," der

  üsse geri döndüklerinde astronotlar uzun uğraşlardan sonra yerel dili konuşabilen birini bulurlar ve ondan mesajı tercüme etmelerini isterler. ezberledikleri şeyi söyleyince çevirmen kahkahalarla gülmeye başlar ve sakinleşince astronotların o kadar dikkatlice ezberlediği sözlerin, "bu adamların size söylediği hiçbir şeye inanmayın. topraklarınızı çalmaya geldiler," olduğunu söyler.
 9. ordusu çok değişik bir yapıya sahiptir.

  örneğin sergeant major of the army rütbesinde bir astsubay bulunur ve ülkedeki tüm astsubayların başıdır. ama bu kadar heybetli bir rütbeye rağmen kendisi hala "non-commissioned officer" denen söz sahibi olmayan bir rütbedir.
 10. teknolojik açıdan 21. yüzyılda olsa da sosyolojik açıdan karanlık çağ avrupa ülkelerine benzeyen ülke.

  donald trump'ın başkan adaylığı ise tüm bu durumun üstüne tuz biber olmuştur.