1. ne olacağını söyleyeyim.

  - türkiye nispeten kolay şekilde sınırda güvenli bölgeyi sağlama aldığını ilan edecek

  - bu şeridi korumak için türkiye askeri yığınak yapacak, büyük maliyetlere katlanacak

  - zamanla güneyden bu bölgeye vur-kaç saldırılar başlayacak

  - bir süre sonra haftada 2-3 şehit haber olmayacak

  - türkiye "terörü bitirme" bahanesiyle suriye'de daha da güneye inmek için izin koparmaya çalışacak, çaktırmadan güneye hamleler yapacak

  - olaylar türkiye'nin israilleşmesini beraberinde getirecek: "savaş" ve "tehdit" her zaman gündemde olacak

  - şu anda zayıflamakta olan iktidar bu süreçten güçlenerek çıkacak
 2. esad'ın da geçen süreçte güçlenecek olması ve rusya'nın esad suriye'sini desteklemesi, abd'nin ise "oha türkiye çok güçlü" demeyeceği bariz gerçeğiyle oradaki çıkarlarını türkiye'nin gazı azalınca tekrar kovalayacağı göz önüne alındığında... ya onu bunu bırakın türkiye nereye israilleşiyor? evet hükümet güçlenerek çıkacak ve yaptığı her zammın arkasında "ülkenin üretimini mahvetmesi" değil askeri operasyonlar gerekçe gösterilecek, evet ülke daha beter bel verecek. ama türkiye'nin "israilleşeyim, güneyleri de gezeyim" diyecek ekonomisi yok. o füzeler o uçak yakıtları ağaçta yetişmiyor. 4 milyon suriyeliye bakmaya benzemiyor. amaç bu olsaydı bile saçma olurdu özetle.

  tuhaf ithamlar, tuhaf söylemler.

  kapitalist ve emperyalist abd'nin oraya kendini komünist sanan hizmetçiler oynasın diye yığdığı ağır silahların ve onları kullanmayı conilerden öğrenen elemanların ülke sınırını iyice kevgire çevirmesine engel olmak için, anca olay iyice ayyuka çıktıktan sonra harekete geçebilmiş türk ordusunun harekatıdır.

  ister milliyetçilik algılansın ister başka bir şey, adam apalakasız kıtadan gelip "irak'ta xyz var" diye ortalığın canını belledi senelerdir de kimse gık diyemedi. türkiye'nin dibindeki toprakları kendi çıkarına düzenlemesi doğaldır. başka bir ülkenin toprakları olduğu için üzgünüm ama herkes at koştururken ağa paşa türkiye adım atınca kaka olmaz.
 3. trump; 3-4 gün önce bir konuşmasında kendinden önce ki başkanların dönemlerini de kapsar bir şekilde; kürtlere ne gerekiyorsa verdik, eğittik, donattık, silah, mühimmat, para, her şey, ne gerekiyorsa verdik ve vermeye devam edeceğiz ama hala yeterli savaşma gücüne, azmine sahip değiller. arkalarını toplamamız, tr.'ye karşı aktif olarak silahlı güçle koruyup kollamamız gerekiyor ve artık bunu yapmayacağız.'' anlamında bir şeyler söylemişti.

  yani artık sadece silah ve mühimmat vereceğiz. başlarının çaresine bakmaları ve türkler'e karşı kendilerinin, bizim kalkanımız olmaksızın savaşmaları gerekiyor dedi.

  bu konuşması sonrası sahadan gelen haberler ypg'nin direnemediği, bir varlık gösteremediği yönünde.

  bu durum, us'de yahudi lobisinin de içinde olduğu farklı lobilerin, devlet içinde ki grupların ve senato ve parlamento üyelerinin beyaz saray'a müdahale edilmesi için bastırmasına yol açmış olmalı ki trump, bu gün nato ülkesi tr'ye savaş açamam ama büyük yaptırımlar uygulayacağım demiş.

  tsk hızlı bir şekilde hem düşman unsurları imha ettiği hem de alan kontrolünü sağladığı sürece yani sonuç aldıkça trump kendisine yapılan eleştirileri ve baskıyı bu şekilde savuşturmaya devam edecek.

  anlayacağınız hdp'de dahil pkk-ypg'ye yakın kaynakların açıklamalarından anladığımız hala büyük bir ümitle gerçekleşmesini bekledikleri us askeri desteği gelmiyor. ypg'nin bu güçlü destek beklentisini nereden anlıyoruz?

  tr.'ye ya da tr. kamuoyuna yönelik her açıklamalarının içine amerika'ya ne verdiniz de üzerimizde ki şemsiyelerini kaldırdılar anlamında öfkeli ve tr. kamuoyunda bir etki yaratmasını bekledikleri sözler sıkıştırıyorlar.

  fransa'nın, almanya'nın vs tr'ye karşı bu harekata dahil olacağını, askeri müdahalede bulunacağını yazıp çizenler var. saçma sapan altı boş bir iddia. iler tutar tarafı yani olacağı yok.

  almanya'nın 3.500-4.000 km uzağa sınır ötesi harekat yapacak bir askeri gücü yok. fransa'nın askeri gücünün nükleer harici bir caydırıcılığı yok. etmezler, edemezler.

  yine tabii bence olasılıksız olarak; her ne kadar tr nato üyesi olsa da eu üyelerinden oluşan geniş katılımlı bir koalisyon gücüyle ki bu nato güçleriyle olacağı anlamına gelir, müdahale etmeye kalkarlarsa büyük kayıplar verirler.

  ekleme: sen bunları neden yazıyorsun derseniz; can sıkıntısı, iş olsun işte. insanlar, bence büyük bir kısmı altı boş olmak üzere çok sayıda çeşitli sosyal medya platformlarında meşreplerince yazıp çiziyor. alın bir de ben yazdım.