• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.65)
batman begins - christopher nolan
ailesinin öldürülmesinin ardından muazzam bir servetin sahibi olsa da, büyük hayal kırıklığı yaşayan bruce wayne (christian bale), adaletsizlikle savaşmanın yollarını bulmak, ve güçsüzleri korkuya boğanlara gözdağı vermek amacıyla dünyayı dolaşır. wayne bir süre sonra gotham'a dönerek, diğer kimliğini ortaya çıkarır: gücünü, aklını ve yüksek teknoloji ürünü araçlarını, şehri tehdit eden kötü güçlere karşı kullanan maskeli batman’i.


  1. nolan'ın batman üçlemesinin ilk filmi. orjin hikayesi olduğu için biraz yavaş başlıyor. ama çabuk toparlıyor. christian bale, bruce wayne rolünde başarılı. ama filmi efsane yapan, şahsi kanaatimce yardımcı kadro. o nası bir kadro ya, yok yok kardeşim. gary oldman, morgan freeman, liam neeson, michael caine böyle gidiyor. 2005 yapımı bir film, ama şu an bile kendini izlettiriyor. tek zayıf yanı olarak filmin finalinde antagonist tarafın motiflerinin tam olarak ikna edeci olmaması olarak verebilirim. batman evrenine bir giriş yapmak istiyorsanız mutlaka izlemeniz gereken bir yapım.
    coze
  2. üzerine filmler, diziler çekilen , oyunlar yapılan, hala popületisini yitirmemiş çizgi roman serisinin sinemaya en sağlam uyarlama üçlemesinin ilkidir. isim şaşırtmıyor tabi ki. cristopher nolan. adam hangi alana elini atsa efsane oluyor. zamanda yolculuktan uzayda maceralara, rüya alemindeki gizemlerden ilizyonist şovlara. ve elini batman gibi bir süper kahramana ve yozlaşmış gotham şehrine atınca seyir zevkinden kendimizden geçmemiz normal heralde. bakalım 2017'de 2.dünya savaşını konu alan filminde kendimizden nasıl geçeceğiz.
    nolan'dan bu kadar bahsetmişken gelelim batman begins'e. bu film önceki serilere bakıldığında batman'ın insancıl yönünün bu kadar ayyuka çıktığı ilk film. daha önce hep bir süper kahraman ve normal insan tarafı hiç işlenmemişti. ama nolan olayı daha ciddiye almış ve bize muazzam bir hikaye sunmuş. çocukluğu,ailesinin katledilişi,bruce'ın arayış içine girişi ve aldığı muazzam eğitimle donanması. film de sahneler harika. aksiyon hep üst seviyede. bir süper kahramanın doğuşu oldukça gerçekçi, ayakları yere basan bir mantıkta işlenmiş. kesinlikle izlenmediyse izlenmeli. her ne kadar serinin ve bana kalırsa süper kahraman filmlerinin en iyisi "the dark knigt" kadar olmasada harika bir film.
  3. cristopher nolan'ın en sevdiği çizgi roman karakteri olan batman'i, çocukluktan gelen birikimiyle ortaya çıkardığı üçlemenin ilk filmi.