saatleri ayarlama enstitüsü - ahmet hamdi tanpınar - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.20)
saatleri ayarlama enstitüsü - ahmet hamdi tanpınar
ahmet hamdi tanpınar'ın şiiri sembolist bir ifade üzerine kurulmuştur. aynı anlatım tarzı romanlarına da zaman zaman sirayet eder. "saatleri ayarlama ensitüsü" toplumumuzun bu değişme süreci içindeki durumunu, fertten yola çıkarak topluma varan bir teknikle anlatıyor. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. türk edebiyatının zirvelerindendir. ahmet hamdi tanpınar kitapta kurduğu kurgu ile osmanlıdan modern cumhuriyete milletin yaşadığı değişiklikleri, travmaları, bu devirde yaşayan kişileri karikatürleştirerek anlatmaktadır. satır aralarına inildiği takdirde geçmişten günümüze toplulumuz adına çok şeyin değişmediği anlaşılabilir.
 2. tanpınar'ın nesnelere fazla yüklemeden aslında insan psikolojisini anlattığını kanıtlayan en güzel kitaplarından biri. hem de nesneleri bu denli gözümüzün içine sokar gibi yapıp bunu başarması takdire şayandır cidden.
 3. türk edebiyatının mihenk taşlarından. tanpınar, arafta kalmış bir toplumun yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çekerken, saatleri ayarlama enstitüleri ile dolmuş olan yozlaşmış devlet aygıtının tasvirini de muhteşem dokuyor. bu yapının izleri ise bugün daha fazla belirgin. üzücü olan ise, yaklaşık 60 sene önce yazılan bu roman bugün yazılsa da aynı nüanslar üzerine bina edilirdi. çok yazık...
  bazen güzel bir sinema eseri icin senarize edilebilir mi acaba diye düşünüyorum, ancak izlediğim bi kac tiyatro denemesinin başarı çıtasını düşüklüğü bu işin o kadar da kolay olmadığını gösteriyor...
  pirus
 4. "saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman,ayarı insandır... bu da gösterir ki, zaman ve mekan, insanla mevcuttur!"

  "ayar, saniyenin peşinden koşmaktır!"
 5. 2014 yılında pinguin classics tarafından the time regulation institute olarak ingilizceye çevrilen bir başyapıt.
 6. silinmeyen bir gülümseme ile okunan kitap.

  “artık bütün mukavemetim kırılmıştı. nerdeyse yalnız ona bakacak,ona şaşıracaktım. nasıl muhakeme esnasında günlerce herkese şaşırdımsa, “nasıl oluyor da böyle düşünebiliyorlar!”diye hayret ettimse… galiba bizi benzerlerimizin karşısında her gün birkaç defa çıldırmaktan bu hayret kurtarır.”
  xera
 7. türk insanını en hoş şekilde anlatan kitaptır. sadece yazın alanında değil, bütün sanat birikimimizdeki en nadide eserlerden sayabiliriz. bu toprakların başta gelen sorunlarını ele alır ahmet hamdi bu yapıtında. çarpık batılılaşma, adam kayırma, rüşvet, rant kaynağı boş kurumlar... ayrıca sembolizmin eğlenceli anlatım tarzı kitabın akıcılığını arttırmaktadır.
 8. sıkıcı diye düşünüp okumayı ertelediğim kitap. niye öyle bi algı olduysa artık bilmiyorum
  tol
 9. dil günümüz için çok sade olmasa da anlatım oldukça akıcıdır bu kitapta. karakterler üzerinden bazı tipler iğnelenir. şüphesiz bu eleştirilerin doğrudan hedefleri olsa da ben bu okları takip etmeye vakıf olamadım. yine de bu tipler her çağda olduklarından kitaptan kafanızı kaldırdığınızda kişilerin, kurumların ve eylemlerin günümüzdeki muadillerini görerek gülümseyebilirsiniz.
 10. "saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır… bu da gösterir ki, zaman ve mekan insanla mevcuttur." herkesin okuması gereken muhteşem bir eser.