• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.40)
battal gazi destanı - atıf yılmaz
babasının mezarı başında intikam yemini eden battal gazi ile sonunda islamiyet'i kabul eden bizans'lı hammer'in öyküsü.


 1. serinin bu ilk filmi, ardıllarına göre nispeten daha mantıklı. en azından ileriki filmlerde olan şu sahneler yok (işkenceden yeni çıkan battal'ı alçıya alıyorlar mesela, bildiğimiz alçı):

  !---- spoiler ----!

  battal gazi'nin intikamı: battal gazi'nin oğlu kaçırılır ve düzenli olarak "sen eski imparatorun oğlusun, babanı battal gazi öldürdü ve intikamı alacaksın" diye yetiştirilir. zaman gelip battal jr, babasıyla düelloya tutuştuğu vakit, battal gazi'yi öldürmek üzere kılıcını havaya kaldırdığında kılıçlı kolu taş kesilir. o andaki durumu şöyle temsil edelim:
  "şimdi bu kâfire son darbeyi vuracağım, gebee- yüce isa! kolumu kıpırdatamıyorum, aman tanrım, anaya babaya kalkan el taş kesilirdi, demek sen gerçekten benim babamsın"... ve evet, hemen babasını kurtardığı gibi gladyatör dövüşünü izleyen kötü adamları da öldürürler. kısmı felç on yıllık eğitimi boşa çıkardı yani...

  savulun battal gazi geliyor: battal gazi jr'un babası zindana atılmış, battal jr nihayet baba battal'ı kurtarmaya geldiğinde yakalanmış ve bu sefer gözlerine akrep sokturularak kör edilmiştir. küçük battal kaçmayı başarır, üstüne gözlerini sokan akrepler bir güzel havanda ezilip maydanozla karıştırılarak gözleri açılır. evet, akreplerle!

  battal gazi'nin oğlu: battal gazi'nin birbirlerini tanımayan ikiz oğulları nasıl haberleşir? evet... birine işkence yapılırken, öbürü acı çeker. böyle bir acayip biyoloji...

  !---- spoiler ----!

  ayrıca filmde fikret hakan da önemli bir "iyi" rolde. yani cüneyt abinin mafya filmlerindeki gibi bir ortağı var. tarihî avangartlarda genelde cüneyt'in yardımcıları sadık ama saf, komik ve nispeten güçsüz kimselerken ve oyuncular da erol taş dışında karakter oyuncusu kıvamında isimlerken, burada bir jön, battal kadar güçlü ve karizmatik bir ikinci adam rolünde.