bilge karasu

Kimdir?

bilge karasu (1930, istanbul - 13 temmuz, 1995), türk yazardır. öykücü, romancı ve denemeci bilge karasu 1930'da istanbul'da dünyaya geldi. genellikle sanıldığının aksine, musevi asıllı osmanlı siyasetçi emanuel karasu ve onun yeğeni dünyaca ünlü yoğurt şirketi danone grubu'nun kurucusu izak karasu ile herhangi bir akrabalık ilişkisi bulunmamakla birlikte, bilge karasu'nun daha sonra müslümanlığı seçmiş bulunan anne ve babası da musevi asıllıdır. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümü'nde öğrenim gördü. ankara radyosu dış yayınlar servisinde çalıştı. 1963 yılında, rockfeller bursuyla gittiği avrupa'dan dönerek çevirmenliğe başladı. ölümüne kadar hacettepe üniversitesi' nde uzman olarak çalıştı. 14 temmuz 1995'de pankreas kanser tedavisi sürerken hacettepe üniversitesi hastanesi'nde öldü. bilge karasu, bireyin sorunlarına ağırlık veren, onun günlük hayatındaki açmazlarını işleyen bir yazardır. her insanın hayatında en az birkaç kere kafasından geçirdiği ya da yaşadığı (sevgi, dostluk, yalnızlık, tutku, inanç/inançsızlık, korku ve ölüm gibi) kavramları imgesel bir dille anlatır. yazar günlük hayattan bahsettiği için, okuyucu hikâyedeki kahramanda ya da kişilerde kendinden parçalar bulur. böylece kullanılan imgeleri de rahatlıkla bilinçaltında kendi yaşamına göre şekillendirip yorumlar, hikâyeyle okur arasında bir bağ oluşur. çünkü karasu, insanla/insanüstüyü, olağanla/olağanüstüyü yapaylığa düşmeden, metnin doğal akışı/hayatın da kurgusal akışı içinde verir okurun hayal gücünü bir noktaya kadar özgür bırakır. karasu kelimelerini özenle seçer. dili işlenmiş, üzerinde çok çalışılmış, oynanmış bir dildir. kullandığı arı türkçe başka yazarlarda yapay ve zorlama dururken, onun metinlerinde hoş bir tat bırakır. çünkü ritm düşünülerek, ses düşünülerek, görsellik düşünülerek kurulmuş, kurgulanmış, kusursuz olması istenmiş bir dille yazılmıştır. türkçe edebiyatın en özgün kalemlerinden biri olan karasu "gece" adlı kitabıyla amerika'da verilen "pegasus ödülü"nü kazanan tek türk yazardır; bu ödülle birlikte kitapları ingilizceye çevrilmiş ve abd'nin çeşitli üniversitelerinde romanı türk edebiyatı üzerine konferanslar vermiştir. aynı zamanda felsefeci yanı olan karasu, metinlerinde felsefi sorunları işlemiş, ya da onun metinleri felsefi incelemenin konusu olarak görülmüştür.postmodern romanın türkiye'deki önemli isimleri arasında değerlendirilmektedir.


 1. baygındım/ölüydüm/yüzüyordummorbirsuda/
  gözümkapalıydı/konuşmuyordum/
  oyunbitmezkidiyordum/vezireçıkıyordum/
  vezirleribenimdiyeşillerin/almıştım/
  alıyordumartık/karşıkarşıyagelmiştik/
  oyunbitmezkibitmezkibitmezki
 2. harfleri bile seçerek kullanan, muhteşem türkçeye sahip yazar.
 3. 'bir zamanlar kediymişim ben, haluk. sonra, herhalde kediler arasında işlenebilecek en büyük suçu işlemişim ki dünyaya bir daha gelişimde insan olmak cezasına çarpılmışım.'
 4. kalemi kuvvetli, entellektüel birikimi derin, türkçe'ye hakimiyeti muazzam olan yazar. bu kadar iyi bir yazar olmasına rağmen maalesef underrated kalmıştır. kanımca bunun nedeni; genele hitap etmemesi, popülist olmaması ve okuyucuyu zorlamaktan hoşlanmasıdır. detaycıdır ve de mükemmeliyetçi. göçmüş kediler bahçesi ''iyi bir okurum'' diyen herkesin edinmesi gereken bilge karasu kitaplarındandır.