1. bitlis valisi ismail ustaoğlu, bitlis il jandarma komutanı albay erhan demir ve emniyet müdürü yaman ağırlar öncülüğünde, üstlerinde üniformaları olduğu hâlde risale-i nur sohbetine götürülen askerlerdir. kaynak 1, kaynak 2

    sohbet denilen bu kavram esasen, said nursî tarafından yazılan risale-i nur’un bir salonda bir kişi tarafından okunmasına ve diğer kişilerce dinlenmesine deniyor.

    fethullah gülen cemaati ile nur cemaati’nin kökeni de said nursî’ye dayanıyor. iki cemaat de bu adamın görüşleriyle doğdu. dolayısıyla ikisi de birbirinden tehlikeli denebilir.

    akp’deki mevcut tavır “fetö kötü ama nur cemaati masum” şeklinde. bence aralarında bir fark yok ama neyse. burada biz muhalifleri ilgilendiren konu, tsk’ya bağlı askerlerin üniformalarıyla (yani kanunî emirle) götürülmüş olmaları.. laiklik kavramına tamamen ters bir durum olduğu gibi, muhtemelen kışla içersinde risale-i nur sohbetlerine giden erler ile gitmeyenler arasında kutuplaşma yaratabilir. hatta zamanla sohbetlere katılmayanlara psikolojik baskılar başlayabilir. bu açıdan da çok tehlikeli bir durum.