büyük liderlerin hepsinin asker olması - youreads 1. cengizhan,büyük iskender,napolyon,george washington,mustafa kemal atatürk,adolf hitler,joseph stalin,hannibal aklıma gelenler bunlar.
  hepsi de savaşmış ve büyük zaferler kazanmış insanlar.
  bilmiyorum belki de tarih savaşmayanları fazla önemsemiyordur .
 2. başlık aklıma sun tzu adlı komutanın/filozofun bazı cümlelerini getirmiştir.

  "dünyanın en büyük liderlerini tarih hiçbir zaman yazmamıştır çünkü onlar hiç savaşmamıştır."

  "gerçek zafer, savaşmadan kazanılan zaferdir. gerçek önder savaşmadan kazanan önderdir."
 3. machiavelli'ye göre büyük liderlerin kendisine ait ordusu olmalı ve bizzat yönetmeli. kiralık asker ya da yönetimden ayrı ordu ile hükümdarlığı uzun sürmez diyor. böyle olunca asker olmaları ön şart gibi.
  mahatma gandhi de büyük lider ama.
  abi
 4. dünya tarihi, paylaşım savaşları tarihidir. dünyadaki bütün savaşlar da var olan artık değerin paylaşımı üzerine yapılan mücadeleler üzerinedir. kimi zaman din kimi zaman milliyet kimi zaman ise futboldan sebep savaşlar yaşansa da mahalle kavgaları dahil tüm savaşların sebebi paylaşımdır.

  büyük liderler genellikle zor zamanlarda kitleleri arkasına alarak imkansız paylaşım savaşlarını kazanmış liderlerdir. dolayısıyla silahın külahın olduğu mücadelede de liderlerin askeri başarılara imza atmış olması da doğaldır.

  kısaca tanımlamak gerekirse doğru bir önerme içeren başlıktır.
 5. en acisi dünyada yasamis her insan bu katillerden birinin ismini bilir mutlaka..ve insanliga katkisi olan sahislar bu kadar itibar görmez..
 6. sadece kaba kuvvetle büyük lider olunacağının kanıtıdır.
 7. onlar baskı altında en doğru kararları verebildiklerinden öyledirler. katil falan fasarya. savaş beraberinde ölüm getirir, bu konu bu kadar basittir.
 8. hepsinin değil çoğunun dersek doğru olacak önerme. bazı liderler savaşmadan büyük olmuşlardır.gandhi, mandela ve daha niceleri vardır ki bu kişiler savaşmadan buyuk zaferlere imza atmışlardır.