• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.08)
chocolat - lasse hallström
ufak bir fransız köyündeki gündelik yaşam, buraya yeni taşınan gizemli bir genç kadın ve kızı sayesinde bir anda değişiverir. oldukça kasvetli ve monoton günler geçiren kasaba halkı, anne-kızın birlikte açtıkları son derece sevimli çikolata dükkanı sayesinde, farkında olmadıkları bambaşka bir hayatla tanışırlar. zevkin, eğlencenin, neşenin,umudun ve en önemlisi çikolatanın olduğu bir hayattır bu.lakin kasabadaki bu değişimden memnun olmayan insanlar da vardır. bunların en başında, ahlak bekçiliği yaparak kasabada dilediği gibi bir ortam yaratan belediye başkanı gelmektedir. ama birbirinden lezzetli çikolataların karşısında durmak, o kadar da kolay değildir...


  1. joanne harris'in romanından uyarlama, baş rolünde juliette binoche ve judi dench'in olduğu, 5 dalda oscar adayı 2000 yapımı fim.
    xama
  2. çikolata bastırılmış duyguları ortaya çıkarmak içindir.
    izlenmesi gereken filmlerden
  3. dindar bir kasabaya düşen inançsız ve özgürlükçü bir kadın, babası ortada olmayan bir çocuk ve akabinde gelen toplumsal dışlama. neden bir çikolata alıp sakinleşmiyoruz ki modundaki binoche zamanla kendini kabul ettirir, halkı hatasıyla yüzleştirir. durduk yere mutlu eden filmler listesi olsa başı çeker chocolat, hala ara sıra maya chocolat dükkanının içi, dolapları aklıma gelir gülerim.