• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.88)
çocuk kalbi - edmondo de amicis
üçüncü sınıfa giden enrico bir günlük tutmaya başlar. bu sınıfta yeni bir öğretmeni, yeni arkadaşları vardır. enrico kısa sürede sınıftaki her çocuğun farklı bir hikâyesi olduğunu keşfeder. bazılarının ailesi çok zengin, bazılarının ailesi ise çok fakirdir. enrico defterine yazdıkça, okulda sadece dersleri değil hayatı da öğrenmeye başladığını fark edecektir.
orjinal adı cuore olan roman türkçeye çocuk kalbi ismiyle çevrilmiştir.


 1. edmondo de amicis'in kendi çocuğunun günlüklerinden esinlenerek yazdığı söylenir. ülkemizdeki esas popüleritesi doksanlara denk gelir.
  one
 2. italya'da bir üçüncü sınıf öğrencisinin yazdığı yıllık okul hikayesidir bu. tabi onun yazdığı haliyle yayımlanmamıştır. çocok okulda, okul dışında gördüklerini, yaşadıklarını, aklına geldiği gibi defterine not ediyordu. yıl sonunda babası bu notlardan yararlanarak bir derleme yaptı. dört yıl sonra ise çocuk bu yazıları tekrar bir araya getirdi. kişilerin ve olayların daha hala taze olan anılarından yararlanarak yazılanlara yeniden kendisinden bir şeyler kattı. ve ortaya bu kitap çıktı.
  one
 3. arada hala okurum,kimselerede söylemem.
  mavi
 4. coucklugumu somuren, okumaktan sogutan kitap. kitapligimin en arka yerlerinde bir yere sakladim ki tekrar o kotu anilar canlanmasin. cocuk kitabi olarak bu okutulacagina samed behrengi , okutulsun. cocuklar pal sokagi coucklari'ndaki nemecek'i tanisin. kucuk prens i bilsinler. hic olmazsa samimeyetten uzak seylerden uzak durmus olurlar.
 5. okuduğum ilk kitaplardan biri. 15 seneden fazla oldu okuyalı hala bazı bölümlerini hatırlıyorum. karamsar, hayatın acı yönüne ağırlık veren bir kitap diye kalmış aklımda.
 6. sanırım bu kitabı okurken çocukluğunu gözünden geçirmeyen yoktur. herkesin okumak dileğiyle..
 7. bana okumayı sevdiren kitaplardan biri, okurken gözlerim dolu dolu olmuştu sık sık. çevremi daha çok gözlemleyip, okul dışındaki hayatlarını bilmediğim arkadaşlarıma, çocuk aklımca hayat hikayeleri yazmıştım kafamda :) çoğu çocuğun severek okuyacağı bir kitap diye düşünüyorum.
  gulce
 8. koskoca youreads'te hakkında 8 yorum yazılınca biraz içerledim. neden hak ettiği değeri vermiyorsunuz bu kitaba?

  hayatımız boyunca biri çocuklukta biri yetişkinlikte olmak üzere en az iki kere okunmalıdır. size çok şey kazandıracaktir, emin olun.
 9. çocukluğuma dair hatırladığım ilk kitap. po nehrini ilk defa bu kitapta duymuştum. sonrada italyada bir nehir sorularına hep po yazmışımdır.