• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.79)
kingdom of heaven - ridley scott
ailesini ve inancını kaybeden acılı bir baba... dini savaş uzak ve kutsal topraklarda devam etmekte onu ve kaderini ise büyük bir drama doğru yönlendirmektedir. kaderi oğlu balian’ın büyük bir şövalye olmasını sağlayacaktır. ıbelin’li godfrey doğu’da savaştığı haçlı seferlerinden vatanı fransa’ya dönmüştür. balian’ın babası olduğu ortaya çıkınca, godfrey gerçek şövalyeliğin ne olduğu hakkında oğlunu yetiştirecek ve onu kıtalararası destansı bir yolculuğa çıkaracaktır.
kudüs’te o günlerde 2. ve 3. haçlı seferleri arasında kırılgan ve her an sonlanabilecek bir ateşkes ilan edilmiştir. kudüs kralı ıv baldwin barışa ve halkına bağlılık yemini etmiştir. ıbelin’in ölmeden önce kılıcını ve yeminini teslim ettiği oğlu tıpkı babası gibi kudüs’ü her tür kötülükten korumak için yola çıkmıştır.
ölüme çok yaklaştıkları bir deniz kazasına rağmen güçlükle ulaştıkları kutsal şehir’de balian kılıç maharetleri sayesinde kendine kısa sürede bir ün yapar ve bu arada kral’ın kızkardeşi güzel sybilla'nın saygı ve hayranlığını da kazanır. ancak balian kendine düşman da kazanmıştır... özellikle sybilla’nın kocası, tapınak şövalyeleri'nin küstah lideri guy de lusignan’ın ve kralın danışmanı tiberias’ın düşmanlığını. balian kılıcını alır ve tarihe adım atar.


 1. 11 eylül saldırılarından sonra amerika'daki müslüman antipatisini kırmak için çekilmiş film.

  oyuncu kadrosunda orlando bloom, liam neeson, edward norton, jeremy irons, eva green ve daha birçok ünlü aktör bulunmakta.

  yapımına 135 milyon dolar harcanmış.208 milyon dolar hasılat elde edilmiş. sadece, filmde kullanılan flama, bayraklar için 4 ülkeden kumaş getirilip 250 bin dolar harcandığı söylenmekte.

  ayrıca kardeş türküler'in birkaç parçası filmde yer almaktadır.

  kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

  !---- spoiler ----!

  -bu şehri aldıklarında hristiyanlar,bu şehirdeki her müslümanı katletti.

  -ben o adamlar değilim.

  ben salahaddin'im.

  salah-ad-din!

  !---- spoiler ----!
  kikk
 2. director's cut versiyonunu izleyerek daha fazla zevk alabileceğiniz epik film.
 3. gladyatör filminde müthiş gişe başarısı yakalayan ridley scott'ın iki seksen yatırdığı film. nasıl oldu anlamadık. şoktayız.
 4. küçük yaşta izlediğim de yüzü töbe bismillah bişey olan adam rüyalarıma girmişti, aynı etki çemberimde gül oya'daki canan'ın yüzü yanınca da olmuştu. cdsi vardı çocukken 20 kere falan izlemişimdir ama adam akıllı izlemedim hiç. eva green'de aklıma düşünce tekrar izlemek farz oldu.
 5. müslümanların öcü gibi gösterilmediği nadir filmlerden biri. hakettiği değeri bulamadı gibi sanki.
 6. en kaliteli epik filmlerden birisidir desem yanılacağımı zannetmiyorum. filmin 3 saat olması göz korkutabiliyor ancak o vakit su gibi akıp gidiyor çünkü film sizi çok iyi içine çekiyor. izlenilmesi gereken barışçıl bir yapıt.
  rosky
 7. ridley scott'ın son iyi filmi olabilir. film, tasarım vs bilen insanlar için hazine gibidir. kudüs'ün uyuz köpeklerle dolu golgotha tepesinden, sarayın yazlık çeşmelerine kadar detaylar akıl kaçırtır. prodüksiyon ekibindekilerin söylediğine göre bir sahnede arkadaki bir kütüphanedeki parşömenlerin üzerindeki yazılar tek tek elle kopyalanmıştır, ki fonda, bir rafın içinde gözükmemelerine rağmen. müslümanlık algısına gelince o ayrı bir konudur, ne kadar sağlıklı olduğu 11 eylül sonrası atmosfere göre tartışılır ki çıktığı dönemde iki tarafı da pek memnun etmemiştir. bu da inanılmaz yetenekli senaristinin(departed, london boulvard,) becerisidir.
  abrek