• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.40)
Yazar Andre Gide
pastoral senfoni - andre gide
andre gide’nin günlük türünde kaleme aldığı,beethoven’in pastoral senfoni isimli eserine göndermeler yapan bir romandır.romandaki olaylar bir papazın hayatını ve hayatındaki insanları anlatıyor bizlere.papazın kör bir kıza duyduğu aşk ve bu kızı beethoven’in eseriyle hayata bağlamaya çalışması işleniyor uzun uzun.papazın karısı, oğlu ve kör kıza olan aşkıyla birden fazla yaşama tanıklık ettiğimiz eserde aşk işlenen en önemli konu.papazın aşık olduğu kız için,ona yaşamı,yaşamın güzelliklerini anlatmak için verdiği çaba gerçekten göz yaşartıcı.


 1. nobel ödüllü andre gide'in mükemmel bir kitabı mutlaka okunmalı
  (bkz: andre gide)
 2. beethoven'ın yapıtı olan pastoral senfoni ayrı bir inceleme konusudur.
  andre gide'in yapıtı olan pastoral senfoni ise okuduğum güzel romanlardan biridir.kesinlikle romanın bir bölümünde pastoral senfoni dinlenmelidir ,olanaklıysa pastoral senfoni roman bitene kadar dinlenilmelidir.

  bu romanı reşat nuri güntekin'in akşam güneşine çok benzetirim.
 3. elektronik kitap olarak okuduğum ilk eser. kalıplaşmış yargılara, kafada yaratılan imgelere bağlanma, kadınların hislerinin sezgilerinin gücü, değerlerin çatışması ve kazananın yine duygular olması bağlamında değerlendirebiliriz gibi geliyor. açıkçası beni çok tatmin etmese aşk romantizm tutku sever bireylerin hoşuna gideceğini düşünüyorum. okuyun yorumlayın.
 4. adını ad olarak seçtiğim eşsiz kitap!
  sadece bu kitap değil andre gide'nin dar kapı; kadınlar okulu; kalpazanlar hepsi okunmalı.

  hele kitapta karanlığın çeşitlerinin anlatıldığı bir bölüm var:
  gertrude sorar ( görme engellidir kendi )
  karanlık nedir?
  papaz cevap verir: senin gibi karanlıklar içinde yaşayan birine bunu nasıl anlatmalı?
  karanlığın çeşitleri vardır:
  kitapları bilmeyen okumayan bir zihin için kitaplar karanlıktır.
  kainatın binbir sanatı içinde yaratıcıyı bulamayan bir akıl için tabiat karanlıktır.

  pastoral senfoni müthiş finali ile kısa ama derinden sarsıcı, dünya görüşünüzü derinden etkileyecek bir baş ucu kitabıdır.
 5. meta sözlükte tanıştığım harika bir insan vardı. (vardı diyince, ölmüş gibi oldu da, diil. artık sözlüklerde yazmıyor :d) internette tanıştığım en ruhu güzel insan. 4 ay kadar sadece sözlükten mesajlaştıktan sonra ağustos başı gibi numaralarımızı aldık. o güne kadar adlarımızı bile sormamıştık. samimiyetimizin boyutu başka idi. ona hep saygı duydum hem sevdim onu. dostluğu benim için çok kıymetli bir insan oldu geçen zaman zarfında ve ettiğimiz sohbetlerden sonra. yaşça benden büyük, abla diye hitap ettiğim biri. kardeşi gibi görüyor beni...

  meta kapanınca başka bir yere geçmedi. telefonlaşıyoruz ara sıra. keşke diyorum youreads'te olsa da, şu yazdığımı kendiliğinden görüp sevinse, böyle ufak şeylerle sevinirdi, "ya soslu ya" falan dese bana.

  kitapla ne alaka diyeceklere; o bahsi geçen insanın önerdiği bir kitaptı bu kitap bana. bir saat içinde okuduğum bir kitap... kısa da zaten, eline aldım mıydı hemen bitiriyorsunuz...

  kitabı okuyalı bir yılı aşkın bir zaman oldu... zaman ne kadar hızlı geçiyor, sanki ömür dediğimiz terane şu kitaplardan bile kısa...

  kitaptan kısa bir anekdot ile bitireyim madem öyle entrymi:

  "gerçeğin rengi gridir..."

  selam olsun güzel dost sana.