• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.89)
şeker portakalı - jose mauro de vasconcelos
"yazarlıkta karar kılıncaya kadar, boks antrenörlüğünden ressam ve heykeltıraşlara modellik yapmaya, muz plantasyonlarında hamallıktan gece kulüplerinde garsonluğa kadar çeşitli işlerde çalışan jose mauro de vasconcelos'un başyapıtı şeker portakalı, "günün birinde acıyı keşfeden küçük bir çocuğun öyküsü"dür. çok yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen, dokuz yaşında yüzme öğrenirken bir gün yüzme şampiyonu olmanın hayalini kuran vasconcelos'un çocukluğundan derin izler taşıyan şeker portakalı, yaşamın beklenmedik değişimleri karşısında büyük sarsıntılar yaşayan küçük zeze'nin başından geçenleri anlatır. vasconcelos, tam on iki günde yazdığı bu romanı 'yirmi yıldan fazla bir zaman yüreğinde taşıdığını' söyler."


 1. ortaokul dönemimde beni karanlıktan çıkarıp kitapların aydınlığıyla tanıştıran birkaç eserden biri, belki de en değerlisi. içinizi yakar, her okuduğunuzda ağlatır ama zeze ile çocuk olmayı, çocukca hayal kurabilmeyi, çocukca sevebilmeyi öğretir/hatırlatır. diğer kitaplarını da tavsiye edebilirim ama vasconcelos'un şeker portakalı, ne kadar zararlı diye garip argümanlarla karşı çıkılsada okunmalı, okutulmalı.
 2. "uyuyalım. insan uyudu mu her şeyi unutur."
 3. en sevdiğim kitap. henüz 8 yaşında bir çocukken tanışmıştım onunla. her yıl en az bir kez okuyarak devam ettiriyorum birlikteliğimizi.
 4. doğa sevgisini bana aşılayan harika kitap.ancak şu aralar avrupada yeni basımlarına ulaşmak oldukça zor özellikle ingilterede faiş fiyatlara bulabiliyorsunuz.trde de okullarda eskisi kadar tavsiye edilmiyor bildiğim kadarıyla.ben bir deri cekete aşık oldum tarzı kitaplar yerine her çocuğa okutulması gereken eserlerden.
  !---- spoiler ----!

  doğa sevgisi demişken ilginçtir hayatta en çok ağladığım 4 şeyden biri kurgusal bir ağacın kesilmesi oldu sayesinde.kitap sizi içine çekmeyi başarıyor

  !---- spoiler ----!
 5. okuduğum en güzel kitap. tek pişmanlığım bu kitabı okuduğumda 28 yaşında olmam. şunu düşündüm bu kitabı çocukluğumda okusaydım muhtemelen daha farklı biri olurdum. gözlerim doldu okurken, sadece okumak istedim ve bitmesin.
 6. 5 yaşında ama kendini 6 yaşında gibi gösteren bi çocuğun hikayesini anlatan çok samimi kitap. baş kahraman zeze'nin ileriki yıllarda yaşadıkları da güneşi uyandıralım ve deli fişek adlı romanlarda okunabilir.
 7. 6.sınıf performans sınavı kitabı.

  edit: yalan mı yahu niye eksiliyorsunuz. kitap hakkında bilgi işte.^:swh^
 8. fakir bir cocugun hikayesini anlatan kitap. o kadar cok fakirdiler ki kahveye ekmek batirip kahvalti ederdi. cok denedim ama tadi kotu bir kahvlati.
 9. 90'lı yıllarda, daha ufak bir çocukken okumaya zorlandığım kitap. yanlış hatırlamıyorsam kitabın "bu kitabın olmadığı okul, okul, bu kitabı okumayan öğrenci, öğrenci değildir" minvalinde bir önsözü vardı elimdeki baskının diye hatırlıyorum. belki de yanlış hatırlıyorum.

  o zaman bende okumuyorum dedim. ve içinde ne olduğunu hiç merak etmedim.

  bu arada, 2013 yılında kitap içindeki müstehcen ifadeler nedeni ile soruşturma açılmış.
  yalan
 10. "katil!" dedim ona. "beni hemen öldür. cezaevi öcümü alacaktır." sf.150