• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.81)
leon - luc besson
mathilda, new york'ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. ailesini sevmeyen mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. o sırada alışverişte olan mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve leon'un kaldığı daireye saklanır. leon ise çok soğukkanlı bir katildir. ancak mathilda'ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.


 1. hala neden oscar almadığını anlayamadığım bir film. sanırım rakipleri çok güçlüydü. zaten güzel olan her şey o yıllarda ortaya çıkmış. mathilda sigara yaktığında da sigara yakmayı unutmayın.
 2. müzikleri, replikleri, oyunculukları, senaryosu derken film benim için on numara beş yıldız bir yapımdır. her şeyi ayrı ayrı incelenmesi gerekir aslında...

  sanırım (bkz: shape of my heart - sting) ve mathildanın saçlarından başlamak doğru olacaktır...
 3. luc besson'un en iyi filmi.
 4. bu filmi her izledikten sonra ki iki hafta boyunca süt içip mekik çekiyorum ama tabi sadece iki hafta.
 5. bu film sayesinde süt içmeyi alışkanlık haline getirdim.
 6. mathilda rolü için liv tyler da düşünülmüş; ancak kendisi o aralar 15 yaşında olduğu için büyük olduğu gerekçesiyle vazgeçilmiş ve rol 11 yaşındaki natalie portman'a verilmiş. zaten bu film natalie portman'ın ilk uzun metraj filmi. öyle bir kariyer ki leon'la başlıyor. gerisini de getirdi gerçi. beğenerek izliyoruz.

  bir de luc besson'un taslaklarında yazdığına göre leon'un ismi leone montana'ymış.

  son olarak, gary oldman çok klas adam.
 7. imdb'de 8.6 ile bizleri karşılayan ancak benden direk 10 puan almış 1994 yapımı film.jean reno'nun hayat verdiği leon karakteri benim için orjinal kavramının içini yeteri kadar doldurmuş.hani kostüm partisi için karakter arıyor olsam hiç düşünmez leon ve mathilda'yı seçerdim.^:benden ancak mathilda olur gerçi.^^::)^

  !---- spoiler ----!

  and stop saying "ok" all the time! ok?
  -okey.

  !---- spoiler ----!
 8. klasik bir film. izlerken olayları tahmin edebiliyorsunuz. duygu yoğunluğu gayet yerinde. buram buram dram doldurulmamış (bkz: requiem for a dream) . tam ayarında buldum.

  jean reno ve natalie portman'ın oyunculuğuna diyecek bir şey yok. ikisi de role cuk diye oturmuş.

  leon'un monotonluğunu çok güzel anlatmış yönetmen. süt içmesi olsun, bitkisi olsun, her sabah aynı şeyleri yapması olsun gerçekten onun dümdüz bir adam olduğunu anlıyorsunuz. aynısı mathilda için de geçerli. onun da ne kadar sıradışı bir çocuk olduğu güzel işlenmiş. "hedefi yüzünden vurma" gibi ayrıntılara bayıldım. zaten filmlerde böyle ayrıntıları çok severim. beni bu yönden tatmin etti bu film.

  izlediğim en iyi film değildi ama kesinlikle izlediğime değdi. benden 8/10 puan alıyor.

  ayrıca (swh):
  !---- spoiler ----!

  leon, bitkisine ithafen: "o benim en iyi arkadaşımdır. hep mutludur, soru sormaz."

  !---- spoiler ----!
 9. ailevi sorunları olan bayanların bir çoğunun favori filmidir. özellikle babasıyla konuşmayan veya anne babası ayrı olup annesinin yanında kalan kadınlarda bunu çok net gözlemliyorum. tahminimce leon ve mathilda arasında oluşan garip bağla alakalı bu durum.