• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.81)
the fall - tarsem singh
video klip ve reklamların usta yönetmeni singh bu kez, sakat bir adam ile küçük bir kızın hastanede yaşadıkları olağandışı aşk hikâyesi ile karşımızda. adam ve kız kendi aralarında, intikam peşindeki beş kahraman hakkında bir masal uydururlar: maskeli bir kabadayı, afrikalı kaçak bir köle, hintli bir mistik, italyan bir anarşist ve bir doğabilimci, ıssız bir adaya sürgün edilmişlerdir. düşüş, akıl almaz sahnelerin rengârenk canlandırma planlarıyla harmanlandığı son dönem filmler arasında, izleyiciyi görselliğiyle yakalayacak, akıllardan kolay silinmeyecek bir yapıt.


 1. masallari hep sevdim. gercegin keskin goruntusunu farkli sekilde aktarmalarindan oturu sevdim. bu sahane filmde bu olayi cok guzel beceriyor. oncelikle filmin gorselligi ile masal dunyasini araliyor.
  roy kendi hayatinda sorun yasadikca masalin da yon degistirmesi,.. masallar guzel bitmeli oysa.
  roy'un "there is no happy ending with me" icimi az daglamamisti.
 2. moralim bozulunca açıp izlediğim filmlerden biridir
 3. bir masalın görsel şova çevrilmiş halidir kanımca. uzun zaman oldu izleyeli, lee pace'in başarılı oyunculuğunun, dünyanın etrafından toplanmış şahane sahnelerle desteklendiği bi kolaj gibi.
  yalnız burada ayrı tutulması gereken bir isim var oda eiko ishioka. daha öncesinde aynı şekilde masalsı bir evrene sahip olan tarsem singh'in the cell filminde de inanılmaz bir işcilik çıkarmıştı. bu filmi de akılda kalıcı yapan detaylardan biri kendisidir.
 4. şu berbat dünyada en azından masal anlatma şansımız var. o zaman bu masalları çok güzel anlatalım kötüler hep yenilsin iyiler ölmesin.
  kız çocuk isteğimi körükleyen sayısız filmden bir tanesi ayrıca.
 5. b-612
 6. alfred russel wallace da ayrı bir ayrıntı. darwinle beraber evrim teorisi konusunda çalışan bir doğa bilimci ayrıca evrim teorisini yayınlaması için darwin'i de cesaretlendirmiştir.

  !---- spoiler ----!

  bence wallace'ın ölüm sahnesinde de buna gönderme yapmış tarsem

  !---- spoiler ----!

  her izleme de farklı bir ayrıntının keşfedildiği muhteşem bir film.
 7. greenbox teknolojisinin kullanılmadığı film. yani görünen tüm mekanlar gerçek. adamlar 1 saniyelik sahne için piramitlere gitmişler, ki böyle çok sahne var.
 8. tombik kızın, adamımızı hayatta tutma çabası beni hep duygulandırmıştır.
 9. izlediğim en iyi filmlerden ve en sevdiklerimden biri.

  özellikle masal severleri fazlasıyla tatmin edecek görsel şölene sahip bu filmde gerçeklikten masal anlatımına geçişler öylesine yumuşak ve güzeldir ki; film akar. sizi rahatsız edecek, eğreti gelecek bir görüntüye rastlamazsınız.

  (bkz: pushing daisies) dizisinde de izleyip sevdiğim lee pace filme o kadar yakışıyor ki.

  tekrar tekrar izlenilesi masal.