• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.68)
the godfather part ii - francis ford coppola
genç vito corleone 1910'larda sicilya'dan new york'a göç eder. ailesinin geçimini sağlayabilmek için çeşitli işlerde çalışır ve yavaş yavaş yükselmeye başlar. michael corleone ise 1950'lilerde ailesinin işlerini düzenlemek için las vegas, hollywood ve küba arasında mekik dokumaktadır.


  1. the godfather'dan^:the godfather - francis ford coppola^ 2 sene sonra, 1974'te çekilen, serinin ikinci filmi. bu filmde don vito corleone'nin abd'ye gelmeden önce sicilya'daki yaşamı ve ilk filmin kaldığı yerden michael corleone'nin ailenin başına geçmesi iki ayrı hikaye olarak anlatılır. michael corleone'yi bu filmde yine al pacino canlandırırken, don vito corleone'nin gençliğini robert de niro canlandırmış ve bu rolüyle akademi ödülüne layık görülmüştür.

    kimilerine göre ilkinden de daha başarılı bulunan yapım, en iyi film dahil 6 dalda akademi ödülü kazanmıştır. en iyi film ödülünü kazanan ilk devam filmidir aynı zamanda.
  2. "ilk kez bir filmin devamı orjinalinden bile daha iyi. birincisinden daha dolu, daha derin ve düşündürücü bir film. çünkü bu kez örgütlü suç ve çete savaşlarından çok, iktidarın yozlaştırıcılığı anlatılıyor. sinematografi bile daha keskin, daha soğuk."

    barry norman, yüzyılın en iyi 100 filmi. s.84, afa yayınları, 1997.
  3. filmdeki vito corleone'nin eşi gibi bir hanımla evlenmek istiyorum. eve tek bir armutla geldiğimde "ne güzel bir armutmuş" diyebilsin.