cüneyt arkın

Kimdir?

cüneyt arkın, asıl adı fahrettin cüreklibatır, (d. 8 eylül 1937; karaçay, odunpazarı, eskişehir), türk oyuncu. sinemada canlandırdığı malkoçoğlu karakteri kendisine lakap olarak atfedilmiştir.

yaşamı

eskişehir'in merkezine bağlı karaçay köyünde doğdu. babası kurtuluş savaşı'na katılmış hacı yakup'tur. aslen nogaydır. lise öğrenimini eskişehir atatürk lisesi'nde gördü, 1961 yılında istanbul tıp fakültesinden mezun oldu.

memleketi eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, göksel arsoy'un başrol oynadığı şafak bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen halit refiğ'in dikkatini çekti. askerliğini bitirdikten sonra adana ve civarında doktorluk yaptı. 1963 yılında artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. bir süre iş arayan cüneyt arkın, 1963'te halit refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve iki yıl içinde en az otuz film çevirdi.

gurbet kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra yine halit refiğ'in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi. bu dönemde istanbul'a gelen medrano sirki'nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. burada öğrendiklerini malkoçoğlu ve battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, türk sinemasına daha önce hiç örneği olmayan bir tarz getirdi. kısa sürede avantür filmlerin en aranan oyuncusu haline geldi. romantik jön filmlerle başladığı sinema yaşantısını hareketli filmlerle sürdürse de hemen her karakter role de can verdi. kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti. özellikle maden (1978) ve vatandaş rıza (1979) filmleri, cüneyt arkın'ın kariyerinde özel bir yer kaplar.

12 mart dönemi sırasında, 4. altın koza film festivali'nde (1972) jürinin ilk oylamasında yılmaz güney'i baba filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla yılmaz güney'in yerine, ilk oylamada yaralı kurt filmindeki performansıyla ikinci olan cüneyt arkın'ı en iyi erkek oyuncu seçti. bu karara tepki gösteren arkın ödülü reddetti.

cüneyt arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini çetin inanç'ın yaptığı 1982 tarihli dünyayı kurtaran adam zamanla bir kült film haline geldi. 1980'li yıllarda ölüm savaşçısı, kavga, sürgündeki adam ve iki başlı dev gibi aksiyon filmlerinden sonra, 1990'lı yıllarda da polisiye dizilere yöneldi.

at binmede ve karatede uzman sporcu unvanına sahiptir. oyunculuğun yanı sıra televizyon izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı da yapmıştır.

cüneyt arkın, 2009 yılında omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı yaklaşık üç ay hastanede tedavi gördü.

özel yaşamı

cüneyt arkın ilk evliliğini 1964 yılında kendisi gibi doktor olan güler mocan ile yaptı. 1966 yılında kızları filiz doğdu. 1968 yılında boşandıktan bir yıl sonra betül (işıl) cüreklibatır ile evlenen cüneyt arkın'ın,bu evlilikten de kaan ve murat adlarında iki çocuğu vardır. kızı bir şirkette genel müdürlük yapan arkın'ın oğullarından murat da dizilerde oyunculuk yapmaktadır. bir dönem alkolizm tedavisi görmüş olan arkın, alkol, uyuşturucu ve gençliğin sorunları konulu sayısız konferans vermiş, bunlarla ilgili teşekkür beratları ve onur ödülleri almıştır.

politikaya ilgisi

2002 genel seçimlerinde anavatan partisi'nden eskişehir milletvekili adayı olması için mesut yılmaz tarafından teklif götürüldü. sonraki yıllarda ise işçi partisi adına düzenlenen ve bir grup bilim adamı, aydın ve sanatçının katıldığı "işçi partisi hükümeti’nde göreve hazırız" kampanyasına katılarak, yeniden siyaset sahnesinde adı duyuldu.

ödülleri

1963 yılında artist mecmuasının artist yarışmasında 1.'lik ödülü. 1969 antalya altın portakal film festivali - en iyi erkek oyuncu ödülü, insanlar yaşadıkça 1972 adana altın koza film festivali - en iyi erkek oyuncu ödülü, yaralı kurt filmine 1976 antalya altın portakal film festivali - en iyi erkek oyuncu ödülü, mağlup edilemeyenler filmi ile 1999 antalya altın portakal film festivali - yaşam boyu onur ödülü (2013) engelsiz yaşam vakfı)- yaşam boyu meslek ve onur ödülü 2013 18. sadri alışık tiyatro ve sinema oyuncu ödülleri - yaşam boyu onur ödülü

   1. çok büyük oyuncu çok. "sanatçı" adamın hali başka oluyor. bir kez daha şahit olduk.
  2. henüz vurdulu kırdılı işlere bulaşmadığı siyah beyaz ilk gençlik filmlerinde ki görüntüsü baz alındığında türk sinemasının belki de en önemli jönü.