dan brown

Kimdir?

dan brown, 22 haziran 1964 doğumlu abd'li yazar.
amherst koleji ve philips exeter akademisi’nden mezun olduktan sonra bir süre eğitim gördüğü bu okullarda ingilizce öğretmenliği yaptı. şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, 1996'da ilk romanı dijital kale'nin ortaya çıkmasını sağladı.

roman, yayımlanmasından hemen sonra dan brown bir anda elektronik kitap listelerinde 1 numaraya yükseldi. amerika ulusal güvenlik teşkilatı'nı (nsa) konu alan roman sivil halkın mahremiyeti ile ulusal güvenlik arasındaki ince çizgiyi irdeliyordu.

başkanlık ödülü'nü kazanmış bir matematik profesörü ile ilahiyat müzisyeni bir annenin oğlu olan dan brown, bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyüdü. bu birbirini tamamlayıcı görüşlerden aldığı esinle ünlü romanı melekler ve şeytanlar'ı 2000 yılında yazdı. bu yapıt da bir isviçre fizik laboratuarı ile vatikan kenti arasında geçen, bilim ve din odaklı bir gerilim romanıdır.

yazar 2001'de yazdığı tekno-gerilim türündeki ikinci romanın ihanet noktası'nda da politikada ahlak, güvenlik ve gizli teknoloji konularını işledi.

dan brown, büyükbabasının da mason olduğunu pek çok programda açıklamıştır. evlerinde garip önlükler ve beyaz eldivenler bulduğunu söylemiştir. kayıp sembol adlı romanını da bu yüzden yazdığı düşünülmektedir. kitabın konusu da masonluktur.

ayrıca, 2003 yılında çıkardığı ve tüm dünyada satış rekorları kıran da vinci şifresi kitabının da yazarıdır. da vinci şifresi ve melekler ve şeytanlar kitaplarının filmi de çekilmiştir.

sanat tarihçisi ve ressam olan eşi de araştırmalarına yardım etmekte ve eserlerine fon sağlamaktadır. (kaynak: vikipedi)


  1. da vinci şifresi, melekler ve şeytanlar, cehennem gibi popüler kitapların yazarı.
    !---- spoiler ----!

    melekler ve şeytanlar en sevdiğim kitabı olsa da cehennem'in son kısmının istanbul'da geçmesiyle yeri ayrıdır.

    !---- spoiler ----!
  2. kitaplarını okurken robert langdon karakterini gözümde yazarın kendi simasıyla canlandırıp benzettiğim maestro. betimleme konusunda o kadar iyi ki inferno kitabını okurken sanki floransa sokaklarında geziyormuş gibi hissettim.okurken sanat anlayışınızı da geliştirecek her kitabında özellikle rönesans eserlerine yer vermesi kendini diğer yazarlardan ayıran bir özellik. siz bayım çok güzel bir detaysınız.