dangal - nitesh tiwari - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.22)
dangal - nitesh tiwari
mahavir singh phogat hindistan'ın uluslararası platformda altın madalya alması hayali ile yanıp tutuşan eski bir güreşçidir. bu yüzden hayalini gerçekleştirmesi için erkek bir çocuk istemektedir. ancak çok istemesine rağmen erkek çocuk sahibi olamayan mahavir bu sefer iki küçük kızına güreş öğretmeye karar verir. mahavir singh başta olmak üzere iki kız kardeşin (babita kumari ve geeta phogat)' ın altın madalyaya doğru zorlu başarı hikayesini izleyeceksiniz.
 1. hint filmlerini izlemeye karar vermek kolay değildir her zaman. en başta en az 3 saatlik bir maratona maddi ve manevi olarak hazır olmak zorundasınızdır. koltuğunuz veya nerde izliyosanız orası rahat, kafanız boş, yanı başınızda mendil, peçete vb. alet edevat olmalıdır.
  ben de yine can sıkıntısıyla uğraştığım bir gece film izlediğim sitenin bana izlememi önerdiği üstelik yapım aşamasında aamir khan'ın yer aldığı ve sonradan yine verdiği kilolarla meşhur olduğunu hatırladığım son filmini izlemeye karar verdim. bu sefer hazırlıklı olsam da her zamanki gibi bu girişimim boğazımda bir yumru ile salya sümük ağlamak ve fiberi batasıca internetimin takılması nedeniyle filmi ancak sabahın 6'sında bitirebilmekle neticelendi. fakat sonuçtan ben memnun kaldım. iyi ki de izlemişim dediğim filmdir kendisi.

  üstelik bu sefer belirtmek isterim ki, bu filminde aamirciğim sürekli eleştirilen o şarkılı danslı olaylara girmemiş. buna pek bi şaşırdım doğrusu. şarkı vardı tabi şimdi hint filmi ile şarkı olayı et ve tırnak gibi onları ayıramayız.

  ayrıca, o kadar da ajitasyon yoktu. bence yoktu yani. peki tamam azdı. diğer filmlere oranla daha azdı.

  konusuna gelirsek, film, gösterilen her şey tamamıyla doğru olmasa da, gerçek bir hikayeye dayanıyor. aamir khan'ın oynadığı mahavir gerçekten de kızlarını güreşçi olarak yetiştirmiş ve bu kızlar ülkelerine altın madalyayı getirmişler. geeta 2010 yılındaki commonwealth oyunlarında altın madalya alan ilk kadın güreşçi olurken kardeşi babita da gümüş madalyayı almış. bu yolda mahavir ve kızları, kızların güreş sporu ile ilgilenmesi nedeniyle özellikle yaşadıkları köyde oluşan toplum baskısı, hindistan'da kızların erken yaşta evlendirilmesi, hatta sadece evlilik, yemek ve temizlik yapma amacıyla yetiştirilmeleri, spor hayatında kadınların desteklenmemesi, yetersiz kişiler ve bürokratik engeller gibi birçok maddi ve manevi sorunla karşılaşmış iseler de yılmamışlar. sonuç gözlerden kalp çıkartan bir başarı hikayesi.

  aamir khan zaten oyuncu ya da yapımcı olarak altında imzası olan her işe güvenmemizi sağlayan bir insan. bu filmiyle de yine ülkesi başta olmak üzere toplumuzun kanayan yaralarına parmak basmayı ihmal etmeyerek güzel mi güzel bir iş yapmış. bir yanda holivudun müthiş paralar harcayıp yaptığı abuk subuk gişe filmleri, bir yanda neredeyse hiçbir derdi tasası olmayan artık dertsizlikten dert yaratıp keyfe keder sanat filmi yapan kuzey ülkelerinin sanat filmleri bir yanda da böyle ülkemiz gibi burnu boktan kurtulmayan 3. dünya ülkelerinin filmleri. bu adam hep film yapsın hep izleyelim. seviyom ben seni ya.

  ayrıca, youtube'ta geeta ve babita'nın gerçek güreş müsabakalarını bulabilirsiniz.linki de ben atmayayım artık.

  puanım 8.5 sana aamir reyiz. yaşa var ol.

  edit: yeterince uzun oldu ama belirtmeden geçmişim. güreş sahneleri de oldukça güzel. sporla ilgilenen ilgilenmek isteyen miniklere/gençlere izletmek lazım. bu yaştan sonra ben de yapabilir miyim acaba.
 2. aamir khan'ın oynadıkları arasında izlediğim en güzel film.
  ders diye ilkokul ve liselerde izletilmeli o derece anlamlı ve güzel.