• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.90)
daredevil
matt murdock, küçükken gözlerine radyoaktif madde dökülmesi sonucu gözlerini kaybetmiştir ama karşılığında çeviklik, diğer duyularının inanılmaz kuvvetlenmesi ve radar gibi özellikler kazanmıştır. matt'in babası jack profesyonel bir boksördür.bir gün boks maçı çıkışında öldürülür ve matt babasız kalır. büyüyüp başarılı bir avukat olur. aynı zamanda geceleri suçluları adalete teslim eden bir kahraman olmuştur.


 1. 2. bölümün son sahnesi bir yönetmenlik ustalığına şahit olduğumuz dizi. tek bir hareketli kamera, uzun bir dövüş sahnesi...
 2. izlediğim en iyi dizilerden. özellikle bu çizgiromandan devşirme diziler arasında üstüne tanımıyorum.

  esas daredevil gibi banliyo/dönüşüm bölgesi çizgiromanları, o dönemdeki robert moses ve governor rockefeller'in, savaş sonrası krizden kurtuma yolu olarak new york'un "dezavantajlı" mahallelerini dönüşüme sokmalarına bir tepki olarak gelişir. hatta stan lee bunu 1964'de yazmış, 1961'te aktivist jane jacobs'un "büyük amerikan şehirlerinin ölümü ve yaşamı" kitabı çıkıyor. öyle bir dönem. şehrin "fakir" kısımlarını yıkmaya ve baştan yapmaya çalışıyorlar ve bunun gibi çizgiromanlarsa halkın gözünden, içeriden bir bakış. benzeri watchmende de var, watchmen tabii alan moore abimizin dev şaheseri o ayrı bir girdi konusu.
  çizgiroman, yaratılan kahramanın halka kolay ulaşabileceği bir dil sağlıyor. özellikle daredevil, sürekli suç ve halkın kahramanlığı motifini işliyor ve burada aslında o "problemli" olarak nitelendirilen bölgelerin insani değerlerine ve şehir sevgisine vurgu yapıyor. hep düşman, bölgeyi yıkmak ve bunu daha iyi koşullar getirmek amacıyla yapmak isteyen müteahhit, mahallenin dış mihrakı.
  canım daredevil <3
 3. marvel'dan daredevil, şahsen beni beklemediğim zamanda vurdu. ben beğendim.
  dc evreninden gidiyorduk, arrow aşırı dramıyla çok sıktı aslında, flash sevimliliği ve sürükleyiciliği ile baya iyi derken, adalet savaşçılarının dizi versiyonlarına daredevil eklendi. hem de 13 bölümü bir arada ve 2. sezon onayı ile. bize de oturup tek tek izlemek düşüyor. ayrıca geekyapar'da abilyon tane daredevil yazısı bulunmakta, ilgililerin dikkatine.

  bilgilendirme editi: aşırı kan içeriyor. kandan bayılıyorsanız önleminizi alın.
 4. süper kahraman dizileri arasında şu an açık ara en iyisi. arrow'un vasatın da altında kalan sezonunun ardından ilaç gibi geldi. marvel karakterleri arasından da konusu en çok hoşuma giden daredevil oldu. kitaplardan fırsat bulursam çizgi romanlarını okumak istiyorum.
 5. ikinci sezonun sonlarına geldim, gittikçe güzelleşen dizi. günceli yakalayınca da beklemesi ayrı keyif oluyor. dizi arayışında olup izlememiş olanlara tavsiye ederim. zemininde sürekli iyi-kötü felsefesi tartışılıyor. tabi amerikan popüler kültür etkisinde olmasa daha güzel de olabilirdi.
  abi
 6. daha öncede yapmışlarmıydı bilmiyorum ama s02e03 'de, hastanede geçen güzel bir plan sekans ve gene tek planda çekilmiş harika bir merdiven boyu kavga sahnesi var. dizilerde daha önce karşılaştığımı da hatırlamıyorum, en azından amerikan dizilerinde. ilginçmiş.

  yeşil ok, flash gibi ergen bozması super kahraman dizileri yanında oldukça kaliteli duruyor. (en azından ilk sezon itibariyle)
 7. matt murdock ve wilson fisk karakterleri inanılmaz başarılı canlandırılmış, bir süper kahraman dizisi için, çekimler çok sanatsal ve ayrıntılarla dolu. ben çok beğendim. ilk kez bir diziyi baştan sona tekrar izlemeyi düşünüyorum.

  !---- spoiler ----!

  http://i.imgur.com/Arcms6a.jpg

  !---- spoiler ----!
 8. özellikle 11^:en çok 11^, 12 ve 13. bölümleriyle ohannesburger ! dedirtmiş ve 2. sezonu iple çekilmeye başlanmıştır.
 9. 2. sezonun bütün bölümleri bugün itibariyle yayınlanmıştır.

  !---- spoiler ----!

  jon bernthal da frank castle rolüyle diziye girişini yaptı. hele hele hele.

  !---- spoiler ----!