• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.63)
dedemin insanları - çağan ırmak
dedemin insanları, küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. kalabalık ve sıcak ege insanlarının hikâyesini izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere bir defa daha, ama bu kez farklı bir yerden bakmayı ve düşünmeyi sağlıyor.film çekimlerine 2011 mayıs sonunda girit’te başlanmıştır. gökçeada, milas, bodrum ve söke’de devam eden çekimler, temmuz sonunda tamamlanmıştır.


 1. yersiz yurtsuz kalmayı...
  ne giderken, ne gelirken buralı olamamayı, bir küçük çocuğun gözlerinden anlatır en saf haliyle.

  kuzey ege şivesinin en doğal hali ile karışır, hafiften yunanca'ya yüzünü dönmüş türkçe konuşmalar.^:şive kadar güzeli var m'ola ki dedirtir, gülümsetir insanı^

  oyuncuların her biri ayrı muhteşem, ayrı ayrı devleşir... küçüğünden, büyüğüne...

  "bilirsin, noktayı koymak ne kadar zor olsa da, tamamlanmış cümleler eksik kalmışlara göre daha az acı verir." sözüyle de boğazına yumru gibi oturur film ve hafızan silinmeyenlerin arasına eklenir.

  mübadele; evini yurdunu bırakıp giden her iki tarafın insanın da yarım kalan cümlesidir. film de bir nevi o yarım kalmayı, yeni neslin eve geri dönüşüyle tamamlar.
 2. egenin küçük bi ilçesinde büyümüş olan beni evime şöyle bi götürüp getiren filmdir.o güzel insanlar güzel atlara binip gitmiştir.unuttuğumuz onur gurur gibi değerlerin ayrılmaz parçası olan hayatları görüyoruz.bürokrasinin şimdiki perişan halinin nasıl nerelerden başladığını görüyoruz.yıllarca koyun koyuna yaşayan insanların rüzgarın yönü değişince nasıl düşman olduklarını görüyoruz.
  o kadar çok,o kadar güzel ve yürek burkan detaylar var ki kiminle izlesem göz ucuyla nabzını ölçmekten alıkoyamam kendimi.belki yüz kere izlemişimdir.şimdi göz ucuyla bakıyorum da kaptınız di mi oradaki göndermeyi? aferin..bak bak ne dedi oraya bakarken! aaaa şu dükkanın önünden hep geçerdim ben oradayken...şşşt uyudun mu? yazıklar olsun..
 3. filmin içinde "bütün işleee bene bakiyo" cümlesini bulana 5 favori ödül vereceğim :)

  edit: neden zulfiyare dokunduk? nasil? bulamadiysaniz suç bende mi? figurasyonun basarisi iyi filmle kotu filmi ayiran şeylerin basinda gelir , ayip size ayip :) az dikkatli izleyin
 4. çetin tekindor'un gerçekten çok iyi bir oyuncu olduğunu biliyordum ama bu filmden sonra içten içe derin bir saygı duymaya başladım.'' amerika'da olsa oscar'ı almıştı'' denir ya işte onlardan.
 5. Ben çok beğenemedim. Duygu dolu, içe dokunan, hassas bir konu işliyor esasen. Ama kopuk geldi, derdini tam anlatamamış gibi sanki, üstünkörü bir hal var.

  Şiveler inanılmaz kulak tırmalıyordu, gökçe bahadır’ın oyunu pek eğreti geldi bana, hele bir yerde dizlerine vura vura "karpızzz" diye bir bağırışı var ki...

  Mübadele üzerine çok dişe dokunur bir film değil, çağan ırmak izleyelim ağlayalım kontenjanından izlenebilir. trailer