deja vu - youreads 1. fransızca kökenli bir sözcük olup, kişinin, yaşamakta olduğu bir anı veya ilk defa gördüğü bir yeri sanki daha önce de yaşamış veya görmüş gibi hissetmesi durumudur.
 2. her insanın başına en az birkez gelmiş durum.

  (bkz: jamais vu)
 3. tamamen yanılsamadır. beyin a.cıklaması yaşadığınız zamanlarda gerçekleşir.

  sebebi de sağ ve sol beyin kürelerinin koordineli çalışamamasıdır.

  sıkıntı yapmayın kısa sürede geçer.
  erlik
 4. deja vu'nun ikinci bir anlamı da tarihin "tekerrür etmesi" ya da günümüzde geçmişle çok benzer olayların yaşanmasıdır. ancak deja vu'nun bu ikinci tanımında, birinci ve bagbozumu'nun yaptığı tanımın aksine, insanlar "ben bunu bir yerde yaşamıştım, görmüştüm, hatırlıyorum" diyip deja vu halinden çıkmaz, aksine deja vu'nun içinde yaşamaya devam eder. (bkz: iwh)
 5. başıma çok sıkça gelen durumdur. her ay insan deja vu yaşar mı arkadaş.
 6. çok sık yaşadığım durum. sağ ve sol beyinin koordineli çalışmamasından kaynaklanıyormuş. aslında benim başka bir teorim daha var.

  beyinde bilgiler hücreler arası elektriksel akımlarla aktarılır. bu aktarım ne kadar sık olursa o yol da o kadar sağlam olur.

  ben bu déjà vu denilen seyi biraz da buna benzetiyorum. dışarıda yağmur olduğunu ve bir damlanin süzülerek camdan aşağıya indiğini hayal edin. o damla, arkasinda aşağıya inen bir yol oluşturur. bundan sonra gelecek olan damlalar o yola ulaşırsa daha hızlı aşağıya iner. ben de teorimi bunun üzerine kuruyorum. beyindeki daha önceki anilardan oluşan elektriksel yollara ulaşan su andaki goruntuler, onlarla birlikte ilerliyor ve bizim zaman algimizi bozuyor.

  kısacası beyin bir ortak nokta buluyor ve daha önceki yoldan sizi götürüyor.

  not: üstteki entrynin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. sadece benim hayal dünyam.

  düzeltme: verguzbay'ın uyarısıyla yazım yanlışı düzeltildi.
 7. bilimsel açıklamasına bakacak olursak beyindeki görme bölgesinin algılama yapan bölgeyle senkronizasyonun bozulması sonucu ortaya çıkan durumdur. az önce bugünkü ikinci deja vu başıma geldi. ve bu sefer dinlediğim şarkı da buna dahildi. bu yüzden açıklamaya görmeyle birlikte işitmeyi de eklemek gerekir diye düşünüyorum. ama inceden korkmadım da değil. bir günde iki tane fazla gibi. hepsinde de olay kötü sona bağlanıyordu. bir tedirginlik var içimde.
  jimi
 8. "rüyamda gördüm bunu" karşılığını alıyor her seferinde. kerametler, kerametler... kendimi özel, seçilmiş, beklenen insan ilan etmek için daha neyi bekliyorum?
  perdeyi söküp pelerin yaptıktan sonra kendimi neden mesih ilan etmiyorum? lan az önce yerimden doğruldum ve sonrasını kesinlikle rüyamda görmüştüm önceden. beynimdeki senkronizasyon bozukluğu yüzünden değil bu. özel biriyim. tamam.
  yok