1. ege bölgesinin pamukkalesiyle ve tekstiliyle ünlü sanayi ve turizm şehri. nüfusu 978.000'dir ve türkiye'nin en büyük 21. kentidir. 30 mart 2014 yerel seçimlerinden sonra büyükşehir statüsü kazanmıştır.
 2. serinhisar ilçesi tavşanlı ile birlikte en iyi leblebi imalatı yapan yerleşim yeridir.
  acıpayam ve sarayköy de gezilesi yerlerdir.
  pamukkale'de kelopatra havuzunda yüzmeden dönmeyin.
 3. çardak hava alanını ve içerisinde çardak ilçesini bulunduran şehir. takipte kalın.
 4. pamukkale travertenlerini, hierapolis 'i görmeden gitmeyin. onun dışında etrafında esnaf lokantası dışında yemek yemek için gidebileceğiniz hiçbir yer yok. belli bölgeleri dışında pek fazla gideri olmayan kent.
 5. türkiye'nin bir başka boş şehri'dir. üniversite olmasına ragmen gelişim düzeyi altta kalmıştır. bir ege bölgesi şehri olmasına rağmen ege gibi değildir. bu kadar eleştirel olmamın sebeplerinden biri de askerliğimi orda yapmış olmam. objecktif bakamıyor olabilirim . *
 6. Bu kadar yazılmış çizilmiş ama bahseden yok.

  Denizli horozuyla ünlüdür. Denizli horozları uzun ve ahenkli öter.

  denizli horozu ötüşü

  Ekleme: keyfim fena değil, tatları da fena değildir yazacaktım ama kızanlar olabilir diye vazgeçtim. Tatları hakkında bir bilgim yok, yemedim...henüz yemedim.*
 7. cumhuriyet değerlerine bağlı ancak tipik sanayi kent özelliklerini taşıdığı için hükümet hangi parti ise belediye için o parti kazanır. mevcut düzende kaçınılmaz son ak parti belediyeciliği mevcuttur.
  şehirde lokal adı altında faaliyet gösteren epi topu 3 bar vardı ve o 3 bar da kapatılmıştır.
  -jazz rock bar -sanatseverler lokali -adını unuttuğum projeksiyonlu ağaçlar altı bar.

  velhasıl sidik bira ikram eden sir winston tea'ye dokunmamışlar parayı basturan yada gücü olan hep ayaktadır. kendi yağı ile kavrulan nezih barlar artık yok. şehirde bir bira içeyim deme şansın yok. bunların dışında ise;

  -inanılmaz tandır'ı vardır. lokum gibi et yersiniz. yanına da ayran içersiniz. o ayran sıradan değildir;)

  -isli yoğurt denizliye özeldir yanık kokulu yoğurt olarak geçer sarımsaklı ve biberli mezeler için on numara yoğurt'tur.

  -kale biberi yada tatar blberi'ne sahiptir. bu blber patenti alınmış olup etli leziz bir biberdir.

  -şehir merkezinde süper bir hamburgerci vardı, bira satmadığı için varlığını sürrdürüyor olsa gerek,

  -denizli halkında zengin çoktur ama rüküşlük hatsafhada ve parayı yiyecek yer yoktur, o safsata içinde iyi bir işletme ile köşeyi dönmek kolaydır

  -havluculukta aşmış bir yer babadan işhanı turistlerin başını döndürür
  -ege'de atom mezesine burada eroin denir biberi acıdır
  - horozu tozu domuzu çoktur...
 8. yeşilliğini yitirip beton yığınına dönüşmüş şehir.

  çocukluğumda sokaklarında sebiller akardı, şehir içi yeşildi. şehir içindeki bazı evlerde tavuk - horoz beslenir ve sabah uzun ötüşlü denizli horozu sesi ve kumru sesleri ile uyanılırdı.

  zaman içerisinde beton her yeri sardı. bir çamlık kalmış geriye; eskiden ipimi kopardığım gibi her fırsatta gittiğim, çalı çırpı toplayıp ateş yakıp köfte yaptığım mekandı.

  denizli kebabı iyidir, elinizle dalın. yanında ya yanık kokulu yoğurttan yapılmış ayran için, ya da zafer gazozu için.

  çok eskiden candoğan parkında türkiyenin ilk 10 kokoreççisi arasında gösterilen bir kokoreççi vardı, hala duruyorsa bir tadına bakın.