• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.80)
döngel karhanesi - hakan algül
döngel adlı kerhanenin sahibi olan bertan’ın (metin akpınar), rus mafyası aracılığı ile rusya’dan getirdiği sermayelerin (!) ortadan kaybolmasıyla, mafyayla başı derde girer. mafyanın istediği parayı ödeyebilmek için bankadan kredi alır. ama geri ödeme zamanı geldiğinde borcunu ödeyemez ve banka geneleve el koyar.bu acıyı hazmetmeye çalışan işletme sahibi ve çalışanları, gelen harika bir haberle eski neşelerine kavuşurlar: ankara bankaya el koymuştur ve bankanın elinde olan işletmelerden birini, karlı hale getirip satmaya karar verir. bunun için de, listede “döngel eğlence tesisleri” adıyla yer alan kurum seçilir ve bu görev için vatanından başka bir şey düşünmeyen son derece dürüst keskin (ahmet uğurlu) adlı bir yönetici atanır. artık sermayeler ve bertan devlet memuru, döngel ise “kârhane”dir. ve “her şey vatan için”dir.


 1. bu filmi küçükken izlediğimde sadece gülmüştüm. büyüyünce izlediğimdeyse aslında 2001 krizini ve tmsf'yi ti'ye aldığını fark ettim. ama tmsf'nin nasıl çalıştığını üç aşağı beş yukarı bir pre-ergenin zihnine kazıdığına göre, film başarılı sayılabilir:

  !---- spoiler ----!

  * hayali bir banka ortakları tarafından hortumlanması üzerine batışını ilan eder ve batık işletmeleri kurtarma fonu tarafından el konulur.

  * bankada paralarını değerlendiren veya saklayan küçük yatırımcılar eylemler yaparak ödemelerini istemeye koyulur, ancak kimsenin zararını karşılayacak para ne bankada ne de devlette mevcuttur. derken fon başkanı(*:zafer ergin), bankanın sapanca şubesine hacizli olan döngel eğlence tesislerini keşfeder. "burayı devlet adına işletip sonra özelleştirerek banka müşterilerinin borçlarını ödeyebiliriz" der, en güvendiği müfettişi kuruma yollayarak ihya eder, yeni odalar yaptırır sağdan soldan güzel kadınlar buldurur falan... döngel eğlence tesisleri diye anılan ve sapanca'da olan bir mekan herhalde reina falan değildir; ya pavyondur ya da genelev, akıllarına gelmemesi filmin ana esprisi ve mantık hatası; ancak anafikir belli: tmsf o kadar güç durumda ki, el konan bankaya hacizli genelev görse işletebilir...

  !---- spoiler ----!