dört kafadarlar takımı - thomas brezina - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
dört kafadarlar takımı - thomas brezina
dört kafadarlar takımı; çocukların okumayı sevmediğinden yakınan anne ve babaları, öğrencilerinde kitap okuma zevki ve alışkanlığı olmadığı için üzülen öğretmenleri sevindirecek. ya çocuklar, gençler? asıl onlar sevinecek dört kafadarlar takımını tanıdıkça. sevinecekler, kitap okuma sevgisiyle dolacaklar. kahramanlarımızın sürükleyici serüvenlerini izledikçe onlar gibi düşünen, soran ve sorgulayan bir insan olmanın coşkusunu yaşayacaklar. avusturyalı film yönetmeni, senaryo ve radyofonik oyun yazarı thomas brezina'nın "okumak çocuklar için bir serüven olmalıdır," anlayışıyla kitaplaştırdığı dört kafadarlar takımı dizisi, olağanüstü serüvenlerin sürükleyiciliği içinde eğiten, öğreten, coşku ve sevinç veren romanlardan oluşuyor.


 1. küçükken okumaktan en çok hoşlandığım kitaplardı. 4 arkadaşın (axel, lilo, poppi ve dominik) maceralarını soluksuz okurdum. seride 80 den fazla kitap vardı. her macera farklı bir ülkede geçerdi. kitapların arkasında da o ülkelerin krokileri olurdu. çok kaliteli çocuk kitaplarıydı. şimdilerde kitap raflarında o güzel kırmızı kapaklı kitapları göremiyorum maalesef.
 2. 90'larda çocuk olanların ilkokul hayatı boyunca mutlaka okuduğu bu seri; her kitabın geçtiği ülke hakkında turistik bilgiler veren, aynı zamanda o ülkede bir cinayet çözdüren sürükleyici bir diziydi. çoğu dizide olduğu gibi şablonlarla yürürdü, ama kendini okuturdu o ayrı. nice polisiye sever, bu karakalem ve bol taramalı resimleri baskıda iyice kalitesiz çıkan kırmızı kitaplardan bir şeyler kapmıştır diye iddia ederim, ama ispat edemem o ayrı.

  her seri, evvela dört kafadarın tanıtımıyla başlar. pre-ergenlik çağındaki lilo'yla aksel, daha küçük poppi'yle dominik:

  !---- spoiler ----!

  * lieselotte (kısaca lilo) grubun lideridir; uzun boylu, sarışın, sürekli iki omzundan aşağı iki örgüyle gezen güzel bir kızdır. kayak yapmayı ve polisiye okumayı sever. yaşıtı olan aksel'le inceden bir flörtöz havaları vardır.

  * aksel, lilo'nun kardeşi gibi durur; hakikaten kısa boyludur ama oldukça çevik ve güçlü yapıdadır. arkadaşlarının onunla g.tten bacak diye dalga geçmelerine karşı hırs yapıp vücut çalışır, tam bir cep herkülüdür yani.

  * paula (kısaca poppi) veteriner çocuğudur, kendisi de kedi manyağı bir vegandır. gerçi sadece kedi değil, köpek de besler, hatta başka başka hayvanları da vardı evinde. beceriksizliğiyle zaman zaman başına dert açsa da, zaman zaman yanında getirdiği hayvanları sayesinde durumu toparlamasını bilir.

  * dominik, gözlüklü ve sivilceli bir çocuktur. babası gibi aktördür, çocuk tiyatrolarında oynar. bir ülkeye seyahat edilecekse orası hakkında araştırmalar yapar ve gelinen ülke hakkında uzun uzun rehberlik yapar. konuşmaları genellikle sıkıcı bulunur.

  !---- spoiler ----!

  bir kitabın olay örgüsüyse aşağı yukarı şu şekilde işlerdi:

  !---- spoiler ----!

  * kahramanlarımızdan birinin yabancı arkadaşından bir davet alınır, daveti alan "o zaman üç arkadaşımı da getiriyorum sana" der ve dört kişi o arkadaşın ülkesine gidilir, akrabalarıyla tanışılır.

  * gezinin başlarında bir şekilde bela bizimkileri bulur. ya biri kaçırılır ya da başka bir olay olur, her ne olursa çocuklar "polisi molisi karıştırmadan biz bu işi araştıralım" derler. bir yandan ülkede turistik gezi yaparken bir yandan da katili ararlar.

  * en sonunda kitap boyunca aradıkları kötü adamla yüzleşirler, ancak kötü adamımız "ben sadece kuklayım, asıl benim üstümde x var" der. o x te ev sahibinin bir akrabası olur her zaman. neyse, sonuçta hem x hem de aranan adam yakalanır.

  * kahramanlarımız olayı çözdükten sonra "eh şimdi de şuraya mı gitsek" "ama uçaktan bıktım bu sefer vapura binelim" "aman macerasız bir yer olsun" diye konuşarak bir sonraki kitabın geçeceği yer hakkında ipucu verir. olaylarin geçtiği ülkenin haritasıyla da kitap biter.

  !---- spoiler ----!