• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
edgar allan poe bütün hikayeleri - edgar allan poe
adı en çok kötüye çıkmış talihsizlik bile eninde sonunda felsefenin yorulmak nedir bilmez cesaretine boyun eğer - tıpkı en inatçı şehrin bir düşmanın ardı arkası kesilmez saldırılarına boyun eğmesi gibi. kutsal kitapta yazdığına göre, salmanezer, samaria'nın önünde üç sene beklemiştir; ama sonunda şehir düşmüştür. sardanapalus ise -bkz. diodorus- ninova'nın önünde yedi sene beklemiştir; ama boşuna. truva'nın fethi yaklaşık on sene almıştır; ve azoth, aristaeus'un şerefi üstüne yemin ederek söylediğine göre, kapılarını psammitticus'a ancak yirmi sene sonra açmıştır
(idefix)


 1. edebiyat tarihinin en karanlık öykülerini yazmış olan, pek çok ardılını derinden etkilemiş olan edgar allan poe'nun tüm öykülerinin toplandığı başyapıtı. öykülerinin pek çoğunda okura yansıttığı karanlık atmosfer bir tür kapalı kalma korkusu, tutsaklığı yani 'diri gömülme' gibi temalarla yansır, kimileri sinsi sinsi okura ulaşır ve bazı öykülerinde de poe'nun karanlık mizahıyla yüzleşir okur.

  edebiyat tarihinin bu en önemli öykücülerinden, büyük deha poe'yu keşfetmek için birebirdir.

  "özdeksel şeylere tutkun, açgözlü bir dünyanın ortasında poe kurtuluşu düşlerde buldu. amerika'nın havasının kendisini boğmasına karşın eureka'nın başlangıcına şunu yazdı: "bu kitabı, düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara adıyorum!" o kendi varlığıyla, başlı başına bir protestoydu ve protestosunu kendine özgü yollarla ilan etti."

  charles baudelaire