• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.22)
el secreto de sus ojos - juan jose campanella
ülkenin en önemli mahkemelerinden birinde yıllarca sorgu müfettişliği yapan benjamin esposito, görevini bırakarak inzivaya çekilmeye karar vermiştir. bu süreçte, görev yaptığı süre boyunca kendisini oldukça etkileyen bir vakayı kaleme alıp romana çevirmeyi planlamaktadır. yaklaşık otuz yıl önce işlenen bu vahşi tecavüz ve cinayet vakasıyla ilgili detayları yeniden hatırlamaya başlayan adam tekrar bu dava üzerinde çalışmaya ve bu üstü kapanmış suçu aydınlatmaya karar verir. belge ve bulguları yeniden inceleyebilmek için ilk adım eski çalıştığı yere geri dönmektir. esposito için bu süreç adaletin ve vicdan kavramının acı gerçeklerinin su yüzüne çıktığı bir yolculuğa dönüşür.


 1. çekim kalitesine,kurgusuna,repliklerine hayran olduğum film. ilginç olarak da en sevdiğin aşk filmi dendiğinde cevap olarak bu filmi veriyorum. filmin içindeki adamın karısına olan aşkı beni en çok etkileyen aşktır kesinlikle. demekki bir aşkı hissetmek için illa ki sulu sahnelere ihtiyacımız yok.
  mavi
 2. 2009 arjantin-ispanya ortak yapımı bir noir film.

  en iyi yabancı film oscarını ve daha bir çok ödülleri toplamış bir film.

  fonda arjantin cuntası, işlemeyen adalet sistemi, göze sokulmadan yansıtılan siyasal atmosfer, suç, ceza ve vicdan üçgeni, adalet ve intikam temaları ve bütün bunların gölgesinde yeşeren itiraf edilemeyen ama kendini bakışlarda gösteren bir aşk.

  ismi ile o kadar örtüşüyor ki film boyunca insanların gözlerinden aslında demek istedikleri, bir bakıma ''gerçek'' okunuyor.


  tınılar, müzikler; oyunculuk, makyaj konusunda da bir o kadar iddialı, sinematografik açıdan arjantin sineması’nı bir seviye yukarı çıkarmış, ışık-gölge oyunlarıyla müthiş bir noir film atmosferi yaratılmış bir film.

  net, telaşsız, sakin kamera hareketleri, akıcı ama gayet sert diyaloglar barındıran senaryosu, aşırıya kaçmayan oyunculukları, sarı, kahve, kızıl tonlarıyla (sanırım kahverengi adaleti simgeliyor) mükemmel görüntü ve kurguya sahip görüntü yönetimi de cabası.

  hem filmin çarpıcı finali, hem de final sahnesi de unutulamayacaklardan.

  bundan sonrası

  !---- spoiler ----!

  ben bunların yanında asıl beni benden alan, bahsedilen bu plan sekansıyla kültleşen stadyum sahnesini anlatmak istiyorum. büyülendim, öyle kalakaldım, o sahne hiç bitmesin istedim.

  kamera gökyüzünden stadyuma yaklaşıyor kuşbakışı, sahada oynayan oyuncuların peşine düşüyor sonra bir süreliğine, ardından tribünlere yaklaşıyor ve filmin iki başkarakterini arayıp buluyor ve onlarla o karmaşada suçlunun aranışı, peşinden koşuşturma ve kameranın tribünden çıkışı hepsi enfesti. filmde hiçbir şey olmasa dahi bu yaklaşık 5 dakikalıksekans için bile izlenir bu film.

  bir de müthiş bir ispanyolcayla yaratılmış bir sahne var:

  25 yıl aşkını söyleyememiş erkeğin kağıda karaladığı not:

  te mo (korkuyorum) şeklinde karalanmış nota 25 yıl sonra a ilave ederek
  teamo (seviyorum) oluyor.


  !---- spoiler ----!