ennio morricone - youreads 1. western olarak geçen fakat çoğu italya'da çekildiği için spaghetti western adını almış filmlerin en iyilerinin müziklerini yapmış efsane bestekar. bugün mozart'a, bach'a bakışımız gibi ilerideki nesiller de bu adamın müziklerini hayranlıkla dinleyecekler.

  özellikle dolar üçlemesi müzikleri mükemmeldir. bana göre en efsanesi il buono, il brutto, il cattivo'nun mezarlık sahnesinde çalan ecstasy of gold parçasıdır.
 2. bir tür komedi western de denilebilecek olan "my name is nobody / benim adım hiçkimse" filminin de müziğini yapmıştır.
  filmi izleyip müziğini dinleyenler filmin ruhu ile nasıl bağ kurduğuna bakıp şaşırabilir.
 3. muhtemelen her bana beste yapsana diye gelen yönetmene zaten hazırlamıştım diyerek cevap veren ihtiyar müzisyen. belki de stüdyoların kapısında bekleyip cd tezgahı açıyor, çünkü imdb sayfasına baktığımızda 249 eserin müziğini yaptığını ve bestelerinin toplamda 527 eserde kullanıldığını görüyoruz. morri yavaş morri.

  bunu diyerek favorimin uccellacci e uccellini filminin başındaki jenerik olduğunu söylemeliyim.
  zei
 4. müzikle çok ilgisi olmayan bir insanın dahi, rahatlıkla italyan esintilerini farkedeceği, uyumak ve uyanmak için müziğine başvurabileceği değerli sanatçı.
 5. yaşamın arka fonunda çalması gereken bestelerin sahibi. özellikle şu ikisinin yeri ve güzelliği ayrıdır: (bkz: cinema paradiso) ve (bkz: chi mai)