1. 'kitaplığından' ya da '....ın kütüphanesine ait' anlamına gelen bir kelime. bir kitabın kime ait olduğunu belirten etikettir. çoğunlukla kitabın kapağının içine ya da ilk sayfaya uygulanır. kitaba isminizi yazmaktan daha saygın hatta sanat kabul edilen bir uygulamadır. kitaplığı olan birine verilebilecek en güzel hediyelerden biridir.
    ilk olarak 15. yüzyılda almanya'da ortaya çıkmıştır. yarışmaları, sergileri düzenlenir. koleksiyonerleri bile vardır.

    çok farklı yöntemlerle yapılabilse de en kolayı yapıştırma (sticker) olanlarıdır. bir şablon ya da kaşe şeklinde de olabilir. ex libris, ad-soyad kombinasyonu ve sizi en iyi anlatan nesnenin resmi şeklinde oluşturulur. resim yerine sevdiğiniz bir sözü de kullanabilirsiniz. tasarımı tamamen sizin beğenilerinize, hayal gücünüze kalmış.

    ben kendi ex librisimi hayal gücü ve tasarım becerisi çok zayıf bir mal olduğumdan google görsellerden beğenip sadece adımı soyadımı yazdırarak bir ofsete çıkartma şeklinde yaptırmıştım. beş yüz adet 5x8 boyutlarında ex libris yaptırmak yüz lira, yeni bir kitap alıp eve geldiğinizde önce ex librisi yapıştırmak, sonra onu kitaplığa kaldırmak paha biçilemez.