fırtına - ilya ehrenburg - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
fırtına - ilya ehrenburg
paris düşerken, fırtına ve dipten gelen dalga'dan oluşan nehir roman, 20. yüzyılın en hareketli dönemini tüm tarafları ve çeşitli yönleriyle tasvir eden dev bir eserdir.
üçlemenin bu cildi, ikinci dünya savaşı sırasında avrupa'nın ortasından başlayarak moskova'ya kadar uzanan nazi dehşeti sırasındaki ölüm kalım mücadelesini anlatıyor. bir yandan olağan bir biçimde sürüp giden günlük yaşam, bir yandan kan ve barut kokuları arasında dişe diş süren bir kavga. ehrenburg, fırtına'da, büyük bir coğrafyanın panoramasını çıkararak yüzyılın en sancılı yıllarını belgeliyor. karar vermenin ölüm kalım sorunu olduğu o yıllarda, adım adım sovyetler birliği'nin içlerine doğru ilerleyen nazi güçlerine karşı verilen mücadele, karşı sınıflarda da çözülmeler yaratarak gelişirken diplomasinin incelikleri ile savaşın hoyratlığı arasındaki mesafe de kısalıyor. ehrenburg, savaşın küçük ayrıntıları kadar cephe gerisindeki politik manevraları da bir tarihçi titizliği ve yazın ustalığıyla aktarıyor. fırtına, küçük ayrıntılarla anlamlandırılabilen büyük kapışmanın romanı. yüzyılın en büyük romanlarından sayılan ve sayısız dilde basılarak milyonlarca insan tarafından beğeniyle okunan bir klasik.
 1. hayatları bir şekilde birbirine dokunan birçok kahramanın sevinçleri, üzüntüleri, aşkları, acıları o kadar güzel anlatılmış ki, hikayeler birbiriyle karışmıyor gayet akıcı bir şekilde sürüyor. kendimi en çok mado'yla özdeşleştirdim. yaşadığı bütün duyguları iliklerime kadar hissettim.

  öyle bir an geliyor ki bazen yavrusunu yeni kaybetmiş bir anne, sevgilisine yeni kavuşmuş genç bir kadın, genç bir sovyet askeri, hırslı bir iş adamı, sevdiğine kavuşamayan hisli bir ressam oluveriyorsunuz. barut seslerini, uçak seslerini, bomba şiddetinden yerin sarsıldığını hissedebiliyorsunuz.

  mis gibi bir sovyet romanı. ilgisi olanlar için altın değerinde bir eser. tek nefeste bitirilebilecek bir roman.