franny ve zooey - j.d. salinger - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.17)
franny ve zooey - j.d. salinger
jerome david salinger'ın ilk kez 1961 yılında yayımlanan kitabı. kitap, franny isimli öyküden ve zooey isimli novelladan oluşmaktadır. yirmili yaşlarda iki kardeş olan franny ve zooey salinger'ın eserlerinde sıklıkla yer bulan glass ailesinin en genç üyeleridir. kitapta 1955 kasım'ındaki uzun bir haftasonu anlatılır (vikipedi)


 1. çavdar tarlasında çocuklar 'dan sonra iştahla elime aldığım ancak okumakta çok zorlandığım için bir süre sonra bıraktığım salinger kitabı.
  benim için hayal kırıklığı oldu.
 2. üçüncü salinger oldu bu ki ikide bırakılabilirdi. tamam, salinger candır ama dünyada çok fazla kitap var ki bana göre pek çoğu yok edilmeli. artık kitap da insanları uyutmak için kullanılan bir araca dönüştü çünkü. derdimi çok genel de olsa dışarı vurduğuma göre kitaba geçelim; salinger' ın diğer iki kitabına kıyasla ya farklı bir üslupla yazılmış ya da çevirmenin değişmesi böyle bir üslup farkına neden olmuş. diğer iki kitabı(dokuz öykü, çavdar tarlasında çocuklar) coşkun yerli çevirirken bu kitabı ömer madra çevirmiş. orijinal metinleri anlayabilecek ingilizcem olmadığından bunun üzerinde fazla durmuyorum ama rahatlıkla söyleyebilirim ki diğer iki kitabı çok daha rahat bir şekilde okuyabilmiştim, bunda yemedi.

  franny ve zooey dünyanın en garip ailelerinden biri olmaya aday glass ailesine mensup yedi kardeşten ikisinin başrolde olduğu, iki bölümden oluşan bir kitap. ilk bölümde kız kardeş franny ikinci bölümde ise erkek kardeş zooey var. franny isimli bölüm bitip de zooey isimli bölüm başlarken kitap sallanıyor ya da bana öyle geldi çünkü franny' de de üslubu yadırgamış olsam da yine de lakayıt lakayıt okudum ama zooey' a geçtiğim an kitabı anlamamaya başlayıp bir durdum. neyse ki sonradan toparlandı durum.
  kitap iki bölüme ayrılmış ama bana göre 3 bölüm. şöyle ki;
  franny ve lane diyalogları, zooey ve bessie diyalogları, franny ve zooey diyalogları.

  hikaye ne anlatıyor? franny isimli hatunun lane adlı sevgilisiyle buluşması, bu buluşma sırasındaki insanlara, dünyaya karşı tahammülsüz tavırları ve ikilinin tartışmaları(franny ve lane diyalogları)
  banyoda zooey ile bessie arasında franny'nin içinde bulunduğu depresyona ilişkin tartışmalar(franny ve bessie diyalgoları)
  zooey' nun, bessi' nin de isteğiyle franny ile konuşması, sonra bir daha başka bir şekilde konuşması ve kapanış.

  hikayede bir numara yok aslında ama diyalogların arasına öyle tespitler, öyle sitemler, öyle ironiler ekliyor ki salinger sıradan bir hikayeden bir başucu kitabı yaratıyor. başkasının elinde en iyi ihtimalle hüzünlü bir drama ve sıkıcı bir kitaba dönüşecek olan çavdar tarlasında çocuklar, salinger ile kült bir kitaba dönüşmüştü. burada da hikaye çok önemli değil bana kalırsa(alternatif görüşlere göre ise aslında çok önemli), dünyaya bakışları muazzam iki kardeşin insanları, olayları yorumlamasına mest oluyoruz salinger hayranları olarak. aslında salinger' a mest oluyoruz bir kez daha.

  double ristretto kadar sert bir paragraf geliyor şimdi;

  salinger bizim! sizin değil, bizim! o, paulo coelho okuyup da keyif alanların değil ya da ''aynı beni anlatıyor'' sanrısına kapılanların. mutsuzların, öfkelilerin, hırslıların ya da anlaşılamadığı iddiasında bulunanların değil; o, sadece ama sadece kırgınların. bu hikaye bizim, sizin değil.

  bunu bize verdiğin için teşekkürler salinger.
 3. salinger'in franny isimli öyküyü yazarken ikinci eşi claire douglas'dan esinlendiği söylenir. hatta salinger evlendikleri gün öykünün bir kopyasını (henüz yayımlanmamıştır) düğün hediyesi olarak sayın douglas'a takdim etmiştir.
 4. "i am not afraid to compete. it's just to opposite. don't you see that? i'm afraid i will compete - that's what scares me."
 5. jerome david salinger'ın glass ailesinden iki kardeşi daha anlattığı kitabı. glass ailesinin diğer üyeleri ve tabi ki salinger gibi melankolik iki kardeş franny ve zooey de. john bunyan'ın kitabından etkilenen franny ile tanışırız önce. çağın sıkıntısının vücut bulmuş hali diyebileceğimiz zooey gelir ardından. varoluşlarını anlamlandırma yolunda kısacık bir hikayeleri var.
  aileleri ile ilişkilerindeki sıkıntıları eminim psikolojiye hakim biri daha iyi çözümleyecektir. çünkü nefret ve özlemin farklı bir sunumu gibi glasslarda sevgi.
  kitapta güzel göndermeler ve derin düşünceler olsa da bi türlü ısınamadım. daha sonra okuduğum üzüntü, muz kabuğu ve j.d. salinger'la ancak anlamlı hale gelebildi.
  sezgi