• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
göçüp gidenler koleksiyoncusu - şermin yaşar
hayat ne biriktirir bizim için?

kırık dökük aşklar, yaşanmamışlıklar, olmamışlıklar, bir çocukluk anısına teğellenmiş hüzünler, aşkın sonsuz bekleyişleri, ayrılıklar, kentler, köyler, yollar, rüzgârlar, gündoğumları, biraz keder, biraz da neşeyle çatılmış evler… hayat bizim için saklamaya hazır olduklarımızı, bize yakışanları, ihtiyacımız olanları ve bizi büyütecekleri, bizi biz edecekleri biriktirir…

göçüp gidenler koleksiyoncusu gidenler için bir ağıt, kalanlar içinse bir şiir, biriktirilmiş insan öyküleri…

şermin yaşar, göçüp gidenler koleksiyoncusu’nda o çok özlediğimiz “insan”a bütün görkemiyle geri döndürüyor bizi. hazırlayın yüzünüzü. gülüşünüzün yanına biraz da keder koyun, okurken biraz ondan alacaksınız, biraz bundan. kıtlama çay içer gibi...

(tanıtım bülteninden)


 1. bu kitabı biraz da yazara manevi destek olacakmışım, yakın zamanda kaybettiği eşinin acısını paylaşacakmışım hissiyle aldım açıkçası. o yüzden bu konudan bağımsız, çok farklı öyküler okumak beni şaşırttı.

  belki okudukça öykülerdeki kayıpları kanıksar hale geldiğimden, belki de gerçekten öyle olduklarından başlardaki öyküler daha etkileyici geldi bana. nurşen'e ve modernize edilmiş (!) külkedisinin hikayesine üzüldüm.

  !---- spoiler ----!

  yazarın kendi yaktığı ağıt en sonda, "geçtiğimiz kırk gün", geçmeyecek sanki :(

  !---- spoiler ----!
 2. " eve girdiğimde gözaltlarımda taşıdığım onar kiloluk torbaları kapının önüne bıraktım. ellerimdeki yalnızlığı katlayıp montumun cebine sıkıştırdım. prangalarımın sesini duyunca “ sen mi geldin?” dedi annem. dedim “ bilmem ki anne, ben mi geldim?” ..."

  çok hoş sıcacık bir kitap
 3. hafif bir öykü kitabı. birkaç defadan biraz daha fazla kez, farklı farklı yerlerde rast geldiğimden listeme ekleyiverdim geçenlerde.

  kitabın içinde epey çokça öykü var, kısalı uzunlu. bazıları birbirine benziyor, aynı yazarın elinden, aklından çıktığı belli oluyor. bazısı ise bambaşka alemlerde.

  bazı öyküler etkileyici, bazıları ise çalakalem sanki. bu kolay okunan ve “genele hitap eden” öykü kitabını sevdim ben ya, plajda okuyalım kontenjanından.