1. 1940, isviçre doğumlu geçtiğimiz yıl terk-i diyar etmiş ressam, heykeltıraş ve set tasarımcısıdır. alien serilerinin karakter yapımcısı olarak akademi ödülü almıştır. ayrıca birçok grubun albüm kapak tasarım ve artwork uygulamalarını da yapmıştır.

  dönem sanatçılarının çoğundan farklı bir algı dünyası olan, bilim-kurgu ve gotik sürrealizm kültürünün en önemli isimlerinden biridir. özellikle çizimlerindeki detaylara verdiği önem ve yüklediği anlamlar, giger'ın bilinçdışını yansıtır. bence bir dönem sanatını başlatmış ve bitirmiştir, hem gotik hem fütüristik ayrıntıları, karanlıkta fantastik bir şekilde ifade etmek sadece onun yapabileceği bir şeydi. bu açıdan bakıldığında ne sürrealist, ne romantik, ne de gotikti giger. giger, giger'dı.

  çizimleri, tasarımları, grafikleri incelenmeden ne söylenirse boşa. insanın içindeki gizil dürtüleri, utançları, yansıtalamayan bir çok şeyin varlığını hissettirir, kendinizden tiksinirsiniz.

  necronomicon - çizimlerinin yer aldığı 1977'de basılan ilk kitaptır, kesinlikle bir bakılmalıdır. hrgiger - necronomicon

  dizaynı giger tarafından yapılmış, ikisi de isviçre'de bulunan, bar olamayacak, olmamalı dedirten iki tane de mekan bulunmaktadır. hrgiger bar

  giger'ı anlatan, yaşadığı evde(!) gündelik yaşamını görebileceğiniz bir belgesel. dark star

  son olarak tasarımları için hrgiger design .