hacı bekir - youreads 1. memleketin en eski firması olabilir. ali muhiddin hacıbekir tatlı ve şekerleme mağazaları 1777 yılında istanbul'da kurulmuş. bu kadar köklü bir müessese olmakla birlikte vahşice büyüme çabasına da girmemiş. yalnızca istanbul ve ankara'da toplam sekiz mağaza üzerinden memleketin ağzını tatlandırıyor. kalitesini hiç düşürmemiş olmasının sebebi de budur belki.

  hacı bekir deyince akla önce lokum gelir. dünyada türk lokumu diye bir şey biliniyorsa hacı bekir sayesindedir. bu eşsiz lezzetin mucididir çünkü. onların da şahı kanaatimce latilokumdur. damlasakızlı yani. fıstıklısı, güllüsü derken türlü çeşitli lokum üretir oldular. piyasada lokum üreticisi çok ama dişime uyan kıvamı tutturan bir tek hacı bekir lokumları var.
  sonra akide şekerleri tabii, cam kavanozlar içinde rengarenk, biraz ondan biraz bundan kesekağıdına doldurulan.
  kişniş şekeri kim bilir ne zamandan kalma unutulmuş bir tat. şeker diye yenmez bu. nefesi ferahlatmak için bir kaç tane atılır ağıza.
  modern zamanlarda icat ettiği marmara çakılı tavla zarı ebadında doğranmış kuru incir, kayısı, üzüm, dut ve portakal kabuklarıyla yapılan ve gerçekten çakıl görünümünde olan drajeler.
  acıbadem kurabiyesi desen daha güzelini yemedim. keza tahin helvası da.
  onca yaşına rağmen zamana ayak uydurmuş, online mağazası da var artık. https://www.hacibekir.com/Product/Index