he who must die - jules dassin - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
he who must die - jules dassin
1920'lerdeki yunan-türk savaşları sırasında köyleri yok olan bir grup yunanlının savaştan etkilenmeden yaşayan başka bir yunan köyüne sığınma hikayesi.
  1. müthiş bir film. nikos kazantzakis'in "yeniden çarmıha gerilen isa" kitabından uyarlanmış. 1920lerde bir yunan kasabası türk yöneticilere sorun çıkarmadığı için barış içinde yaşıyor. ağa denilen türk yönetici ile yunan ileri gelenleri arasında sessiz bir anlaşma var. yozluk ve yolsuzluk diz boyu. ama ahali nispeten huzur içinde. kasabanın bir geleneği var: isa'nın çarmıha gerilmesi hikayesini yedi yılda bir tiyatrolaştırmak. oyuncular seçiliyor. bu esnada, köyleri yıkılan kalabalıkça bir yunan grubu köylerine sığınmak istiyor. kasabanın ileri gelenleri sığınmacıları sert bir şekilde uzak tutmak isterken, isa tiyatrosunda rol alacak olan kasaba sakinleri tiyatrodaki rollerine bürünüyorlar yavaş yavaş ve sığınmacılara yardım etmek için mücadele etmeye başlıyorlar.

    müthiş bir oyuncu yönetimi söz konusu. filmin pek çok etkileyici sahnesi var. incil hikayelerine paralelliği sebebiyle epey sembolik öğe taşıyor. türk-yunan savaşlarından doğan girift ilişkiler hakkında bir parça fikir de veriyor.