1. 30 yılın ardından yayın hayatına son verilen cumhuriyet bilim teknoloji ekinin deneyimli kadrosu tarafından hazırlanan haftalık bilim ve teknoloji dergisi.
  yayın danışmanlığını orhan bursalı, yayın yönetmenliğini ise özlem yüzak, yayın yönetmen yardımcılığını reyhan oksay ve görsel yönetmenliğini tüles hasdemir yapıyor.
  yazarlar arasında ise prof. dr. doğan kuban, prof. dr. bozkurt güvenç, emin çapa, tevfik uyar, can gürses, rita urgan, tanol türkoğlu, ali akurgal, müfit akyos, dr. baha kuban, nilgün özbaşaran dede, prof. tayfun akgül, bayram ali eşiyok, prof. dr. cem say, prof. dr. mustafa çetiner, prof dr. önder ergönül ve prof. dr. hande özdinler gibi isimlerin olduğu derginin ilk sayısı 1 nisan 2016 tarihinde bayilerde olacak.
 2. severek ve düzenli olarak aldığım eleştiri, düşünce dergisi. genelde her sayının kendine has bir konusu oluyor ve 24 sayfalık bir dergide olabileceği kadarıyla inceleniyor. ingilizce yayınları da düzenleyip yayınlıyorlar ki bence güzel bi' fikir, o yayınlardan haberi olmayan bir kişiyi bile okumaya teşvik etmek en büyük faydalarından biridir bence. yalnız beni dergiden en çok soğutan şey berbat yazım yanlışları. ilk yayınlarına göre biraz azalmış olsa da hala çok fazla var bu sivrisineklerden, yazım yanlışları hariç gayet güzel ve sağlam bir dergidir. destekleyiniz efenim.
 3. bahsedilen yazarlar arasında tevfik uyar açık bilim ve muhabbet teorisi adında iki mükemmel projeyle bilim meraklılarına hizmet etmiş bir programcı ve bilimkurgu yazarıdır. sosyoloji yüksek lisansı yapan bir uçak mühendisidir.

  cem say da yapay zeka alanında çok çalışan bir akademisyendir. kendisini big data konusuyla ilgili bir bölümünde açık bilinç radyo programında dinlemiştim.
  diğer tanıdığım isimlerden orhan bursalı da bu alanda emek veren insanlardan. sırf bu referanslarla bir bakıp buraya bir edit gireceğim dergi hakkında.
 4. bu ara ne bulsam okuyorum. geçenlerde migros jet'te gördüm, yolda gidip gelirken okurum diye. haftalık bir dergi. biraz farklı hislere bürünmek adına, biraz geri kalmışlığıma çare olur diye severek takip ettim sayfaları. kendi çapında işler yapanları da desteklemek gerektiğini düşünüyorum ayrıca..