• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.21)
Yazar karl marx
kapital - karl marx
bu kitap, karl marx’ın ve marksizmin temel yapıtı kapital’in tamamını, almanca aslından çevrilmiş olarak türkçeye kazandırma, böylece türkçe marksist edebiyatın en büyük eksiğini giderme yolundaki son ciddi girişimin önemli bir adımını oluşturuyor.

marksist iktisat alanına hâkim yetkin çevirmenler mehmet selik ile nail satlıgan’ın almanca aslından türkçeye kazandırdığı kitap, iki editör tarafından da gözden geçirildi. erkin özalp almancasıyla, oktar türel ise ingilizcesiyle karşılaştırarak metni baştan aşağı gözden geçirdiler.

yordam kitap’ın bu basımı, eseri bütünleyen iki ek metni de kapsıyor:
bunlardan ilki, marx’ın başlangıçta kapital’in i. cildine 6. bölüm olarak koymayı düşündüğü, ancak cilde dâhil etmekten daha sonra vazgeçtiği, marx’ın ekonomi politik eleştirisinin mantığı ve “mimari”si açısından özel bir önem taşıyan 120 sayfalık el yazmasıdır. diğeri ise kapital’in temel kavramlarının almanca, fransızca, ingilizce ve türkçe karşılıklarını içeren bir “sözlükçe”dir.

“[kapital’in i. cildi] kesinlikle burjuvaların (toprak sahipleri dâhil) kafasına şimdiye dek fırlatılmış en korkunç gülledir.”
marx’tan becker’e 17 nisan 1867 tarihli mektup

“yeryüzünde kapitalistler ve işçiler bulunduğundan beri, işçiler için bu kitap kadar önemli bir kitap çıkmadı.”
friedrich engels, “marx’ın kapital’i”


 1. "toplumun kalabalıkları ve onlar gibi düşünenler benim kitabımı okumasınlar; hem ben, ona hiç el sürmemelerini alışkanlıklarına uyarak eserimi yanlış anlamalarına yeğ tutarım." -karl marx
  one
 2. mutlu
 3. meydanlarda kuran göstermek bir 12 eylül geleneği, gelenek sürüyor. bir de kapital gösterme geleneği başlar mı acep? evvelce örnekleri var mı kapital göstermenin?
  mutlu
 4. okuyup anlamak ve yorumlamak için muhteşem bir bilgi donanımına sahip olmanız gereken eser. yok marksistler dinsiz şöyle böyle yorum yapan andavallar kitabı ellerine alsalar ilk 2 sayfa içinde hiçbir şey anlamayıp kitabı kapatacaklardır.
 5. ders kitabı niteliğinde yazılmıştır. hatta bazı ekonomi bölümlerinde ders kitabı olarak kullanılmaktadır. ele alınıp hikaye kitabı gibi okunacak veya instagram'a kahveyle fotoğrafı koyulacak tarzda bir kitap değildir. 1. cildinin başında oldukça yoğun ve soyut şekilde "meta"nın tanımı yapılmaktadır. bu şekilde temel parçaları anlatıp, birleştirerek eleştiriyi tümevardırır ve daha iyi anlaşılmasını sağlar. ayrıca 2. ve 3. cildi friedrich engels tarafından tamamlanmıştır. komünizm ya da sosyalizmden çok kapitalizmi öğretir adama. kapitalistlerin el kitabı olabilecek niteliktedir hatta.
 6. içerisinde bilimsel tek bir kelime dahi geçmiyor diye abartsak dahi çok büyük hataya düşmüş olmayacağımız inanç ve (gerçekleşmemiş ve gerçekleşmeyecek) öngörüler bütünü yapıt. bir hayal dünyasının yansıması. bu eserin ürettiği herhangi bir tez yoktur, kendisi kapitalizmin antitezidir. daha doğrusu bir hayalperestin duygu / inanç gibi kavramsal değerler ile bezediği hayal gücü ürünü diyebiliriz.
 7. askerde bir arkadaşım vardı, kantinci. bir gün elinde bu kitabın 1. cildiyle koğuştan kantine giderken gördüm bunu. "oğlum" dedim "nabıyon, canına mı susadın? bu ne?". "abi" dedi "öğretmenim ben kimse bişey demez". "saçmalama" dedim "sok onu biyerine kimse görmesin. kan alırlar valla" dedim. "valla mı?" dedi, dedim "valla". apar topar soktu montun içine. sonra kantine saklamış kitabı. 6 ayda bitirdi. helal olsun. askerde büyük cesaret...
 8. ekonomi ve felsefe ile uğraşan her insanın okuması değil okuyup anlaması ve yorumlaması gereken bir kitaptır. terminolojisine uzak kişilerin önce biraz diyalektik okuması işini kolaylaştıracaktır. ilk on iki bölümü tartışmaya açık olmayan bir öğretidir. sonraki bölümler ise tartışılsa bile üstün zeka örneğidir.

  edit: doksanlı yıllarda das kapital'i okuyan adamlar özel farklı insan olarak görülürdü. şimdiki gençler tüm kitapları yalayıp yuttukları için eskisi kadar değer gösterilmeyen bir kitap.
 9. t