1. konusu ''bir cumhurbaşkanı, başbakan’ın kafasına anayasa fırlatırsa, tesadüf bu ya, siz de o gün askerden dönmüş bir üniversite mezunu olarak iş aramaya başlasanız nasıl bir sürecin içinde bulurdunuz kendinizi? güzide memleketimizin insan kaynakları uzmanlarının “modern metotlarla” hazırladığı başvuru-eleme-cevap bekleme badirelerini aşmaya çalışmak bir yandan, eşe dosta, aileye karşı işsiz konumunda olmak öte yandan, kendi başvuru kriterlerinizi tabana vurdurmak ters kroşeden gelirken nasıl olur da sağlıklı, ilkeli, tuttuğunu koparan bir vatan evladı olarak kalırsınız? ya da kalabilir misiniz? durum bu kadar tuhafken doğal olarak yaşananlar da absürd olacaktır. hem keyifli, hem de canınızı yakacak bir kara komedi.''

    geçen haftasonu izlediğim tek kişilik, iki perdelik istanbul devlet tiyatrosu oyunu. berkay tulumbacı'nın harika performansı vardı. ışık, sahne, eleştiri, mizah yönünden iyiydi. tek eleştirilebilecek noktası metin yönünden biraz zayıf kalmasıydı, onun dışında gidip keyifle izlenebilecek bir oyun.
  2. berkay tulumbacının ne kadar önü açık bir yetenek olduğunu gözümüze sokan tek kişilik oyun. başka hangi sahnelerde oynuyor bilmiyorum ama üsküdar stüdyo sahnede yakından- sahneyle iç içe izlemek çok keyifliydi. yırtmaçlı berna hanım ve anne tiplerine bürünmesi görülmeye değerdi.
    sezon bitmeden gitmenizi tavsiye ederim.
  3. bugün küçük sahne'de izlediğim tek kişilik dev performans. oyunun süresine bakmamıştım. tek kişilik bir oyuna göre gayet uzundu. berkay tulumbacı performansıyla alıyor götürüyor, sürüklüyor. gözümü ayırmadan izledim kendisini. kronik bir işsiz olarak ayrıca beğendim oyunu. 1991 doğumlu olduğuna inanamıyorum. gayet sempatik ve girdiği farklı karakterleri çok başarılı canlandırıyor sahnede. izleyicilerle etkileşimli olması da ayrıca sempatik. kendisinin ve oyunun bana göre tek zayıf yanı, oyunun fazla hızlı akması vesilesiyle ve fazla hızlı konuştuğu için kelimeleri yuvarlaması ve söylediklerinin çoğunun anlaşılamaması. belki bir tık yavaşlasa oyun kendisi rahatlar ve biz de ne söylediğini daha iyi anlayabiliriz. bunun dışında süper dinamik, taş gibi oyun.
  4. hızlı bir kurgusu olmasına rağmen sahnede enerjisini hiç yitirmeyen berkay tulumbacı'yı takdir etmemi sağlamış oyun. oyunu filan boşverin sadece bu yetenekli adam için bile izlenmeye değer.

    3 yıldır da bunun için izlerim en çok. oyuncunun performansı oyunun önüne geçmiş vaziyette benim için.
  5. sonunda oyunu izleme fırsatım oldu. izlemeden önce hakkında yorumları okumuştum ama izlediğimde anladım ki az bile söylenmiş. her dakikası dolu dolu geçen 2001 krizi üzerinden bir gencin başına gelenleri anlatan oyun günümüze yaptığı göndermelerle de taşı gediğine koyuyor. berkay tulumbacı ise genç olmasına rağmen usta bir tiyatrocu gibi tek başına 2 perdelik oyunu soluksuz izletiyor. duygu geçişleri harika özellikle seyirci ile kimyası o kadar uyuşuyor ki tüm salon bir an bile oyundan kopmuyor. gülmekten gözümden yaş geldiği bile oldu o kadar eğlenceli geçti ama en güzel yanı güldürürken çok ama çok düşündürdü. yazanın, oynayanın ve tabi ki emeği geçen herkesin yüreklerine sağlık. fırsatınız varsa kaçırmayın derim.