• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.67)
insanın anlam arayışı - victor e. frankl
20. yüzyılın önde gelen psikiyatrlarından viktor frankl, otuzun üzerinde yabancı dile çevrilen ve bütün dünyada 12 milyondan fazla satan insanın anlam arayışı'nda, kurucusu olduğu logoterapinin ilkelerini, ikinci dünya savaşı sırasında bir toplama kampındaki deneyimleri eşliğinde anlatmaktadır.okurlar, frankl'ın tasvir ettiği toplama kampının, dünyayı daha büyük bir hapishane olarak kavramamızı sağlayacak parlak bir metafora dönüştüğünü fark edecektir. gasset, heidegger ve sartre'dan aşina olduğumuz düşünceler ışığında, varoluşun çetin koşullarında "anlam"ı keşfetmemize yardım edecek süreci anlatan frankl, "insanı insan yapan nedir?" sorusuna da yanıt vermeye çalışıyor..."gerçekten ihtiyaç duyulan şey, yşama yönelik tutumumuzdaki temel bir değişmeydi. yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten önemli olmadığını, asıl önemli olan şeyin yaşamın bizden ne beklediği olduğunu öğrenmemiz ve dahası umutsuz insanlara öğretmemiz gerekiyordu. yaşamın anlamı hakkında sorular sormayı bırakmamız, bunun yerine kendimizi yaşam tarafından her gün, her saat sorgulanan birileri olarak düşünmemiz gerekirdi. yanıtımızın konuşma ya da meditasyondan değil, doğru eylemden ve doğru yaşam biçiminden oluşması gerekiyordu. nihai anlamda yaşam, sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birey için kesintisiz olarak koyduğu görevleri yerine getirme sorumluluğunu almak anlamına gelir." (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


  1. viktor e. frankl' in yaşadıkları ve yazdıkları karşısında değeri bir başka olan kitap, her ne kadar yazar bu görüşlerini toplama kampından önce olduğunu dile getirse bile toplama kampı süreci bizzat kendi psikolojisi üzerinde deneyimleme zorunluluğu meydana getirmiş.

    frankl' ın eşsiz yaşam mücadelesi ve bütün olup biten vahşetin içinde varoluş anlamını araması, insan doğası hakkında yaptığı tahliller kitabı değerli yapıyor.
  2. okuduktan sonra her duruma ve olaya alışabileceğimize ikna olduğum kitaptır. yaşam tecrübesi kazandıkça daha da ikna olunuyor bu fikre. kafası karışık olan insanlara önerilir. azıcık soru soruyorsanız alın edinin okuyun.