1. insan beyninin çalışma sistemiyle alakalıdır. beyin kötü şeyleri unutup iyi şeyleri hatırlamaya programlanmıştır. bu ise evrimin bir sonucu. sürekli çektiği acıları travmaları hatırlayan bir beyin varoluşçu olur ve intihar etmenin en mantıklı yol olduğunu çözerdi.

  liseye gittiğimde tüm arkadaşlarımın ortaokulda muhteşem şeyler yaşadıklarını dinledim. sonrasında üniversite arkadaşlarımla onların muhteşem lise arkadaşlıklarını dinledim. iş hayatına başlayıp üniversite hayatını özlemeyeni sikiyorlar.

  başlığa gelirsek çok kez anlatılmıştı sözlüklerde. erkekler neden meme düşkünü. süt bezi yağ karışımını deriyle kapla al sana meme. ama bebekliğinde kendisini besleyen karşılıksız besin veren yumuşak nesneyi yıllarca görmüyor. sonra sevgilisinde görünce delleniyor. ya da daha mantıksız olsa da vajina içine girmek neden bu kadar önemli erkek daha eski yaşadığı yere girmek istiyor.


  hep geçmiş daha iyiydi diyen melankolik beyin kötü şeyleri yaşanmamış sayar. şimdi anamızın uterusuna girip yaşayamayacağımıza göre benzer şeyler yapmaya çalışırız sembolik olarak. freud'un kapalı kaplar metaforunu bilirsiniz. neden insan annesini çok sever ve ister.

  bebek anne karnındayken kendini çok güvende hisseder. doğum sonrası çevre şartları soğuk sıcak gıda bulma diğer canlılar. en büyük travmasıyla karşılaşır. sonrasında hep geçmişi ve doğum öncesi güvenlikli yeri özler. o yüzden ilk insanlar kapalı ve ucu bir açık uterusa benzer mağaralara girmişler kendilerini orada güvende hissetmişler. ancak burayı beğenmeyen eskiyi özleyen beyin mağarayı değiştirmeye daha güzel bir hale getirmeye çalışmış ve mağaraya ilk resmi çizmiş. insanı hayvanlardan ayırmış. insanlığın teknolojiye attığı ilk adım mağaraya çizdiği resimdir. sembollerle düşünme ve sanat.

  sonrasında teknoloji gelişmiş günümüzdeyiz. insanlar ne yapıyor. hala bu dünyada doğada mutlu değil illa bir deliğe girecek. ama en küçük olanına. yıllarca televizyon denilen kutuya hapsetmeye çalıştı kendini. şimdi herkesin elinde bir telefon içine düşmüş doğayla ilgilenmiyor.

  bu freud'un eksik yönüydü. anne karnında bilincin geliştiğini düşündü. anne karnındaki insan sperm ve ovumu özlüyordu. şimdi göt kadar telefonun içine düşmeye çalışmamız tek hücre içinde yaşamayı özlememizdir. sanalda olsa her şey var.

  tek hücreliye döndüğümüz gün atomlarımıza parçalanacağımızı düşünüyorum. atomların parçalanması bigbang sonra yine sıfırdan başla.