1. kibiri arşa varır. sorsan siyasilerin insanları kutuplaştırdıklarından şikayet eder.
 2. bende bulunan kibir. bu durumdan rahatsız değilim aksine bu insanlara yakışan tanım budur.
  sen çocuk istismarını savun, yolsuzluğu savun, ahlaksızlığı savun, hırsızlığa ses etme, kadına şiddete gözünü kapa, çocuk gelinlere onay ver, savaşlara destek ol, insan hayatını hiçe say, insanların hayatına müdahale edilirken uzaktan sırıt, yalana dolana inan, bilimsellikten uzak ol, yobazlığa dört elle sarıl sonra gel benden hoşgörü bekle yok öyle bir dünya.
 3. laikçi diyerek acaba ikileme düşülmüyor mu diye sordurtan tespit.
 4. kendinden farklı düşünen herkesi "vatan haini" olarak yaftalayan güruhun kibri ve salaklığı kadar büyük değildir.
 5. siz kendinizi eğittiniz de biz çomar demeye devam mı ettik?
 6. yalan
 7. arkadaş çevresinde bende böyleyim, ya da şöyle diyim, 3-5 kişi yıllardır hayır diyen bir grup sohbet ettiğimizde evet buyum. ha ne sosyal medyada ne dışarıda ne başka bir yerde hiç bir şekilde başkasını siyasi görüşünden ve bu siyasi görüşünün bence cahilliğinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm için aşağılamak gibi bir eğilimim olmadı.

  malesef ki şunun bilincindeyim, yıllardır her bulduğu fırsatta insanları makarnacı, kömürcü, din taciri, göt kılı diye aşağılarsan, o insanlar senin savunduğunu içten içe doğru olarak kabul etse de sırf bu yaftalamaları kabul edemeyecekleri için kararlarından ve takip ettikleri yanlış yoldan yanlış olduğunu bile bile dönmeyebilirler, ki bence ülkemizde bu durum çok etkili.
  kimbo
 8. bu duruma yol açan etkenin toplumu tanımamak olduğunu düşünüyorum. aslında en büyük sorun, bu tanımamaya eşlik eden varsayımlar dünyası. yani senin kampından olmayanlar için tahayyül ettiğin kafa yapısı. esasında bu kamp ile gerçek dünyadaki etkileşimin o kadar az ki, bu insanların düşünceleri ile ilgili varsayımlarının neredeyse hepsi i) kendi kampına ait basın yayın organlarında okuduğun abartılı propagandist haberlerden ii) yandaş basın denilen güruhun ürettiği saçma sapan fantezilerden iii) internette karşılaştığın trollerinin sayıklamalarından (her iki kampa ait) iv) ve çocukuğunda sana anlatılan olay ve hikayelerin tortularından ibaret.

  öyle bir şey yapıyorsun ki, hiç tanımadığın bu güruh içerisinden çıkan üç veya beş (veya üç bin veya beş bin) kendini bilmezin yaptıklarını ve söylediklerini esas alarak tüm bir kitleye ithamda bulunuyorsun. sanki tüm akp'liler çocuk istismarcısı, sanki hepsi 13 yaşındaki kızlara halleniyorlar veya hallenenleri normal karşılıyorlar, hepsi hırsızlığın ve yolsuzluğun gerektiği yerde hak olabileceğini düşünüyor ve sanki hepsi karılarını dövüyor.

  böyle bir şey yok tabi, sen de biliyorsun bunu. yaptığın 'toptancılığın' politika üretmek, içindeki kızgınlığı dışarı dökmek ve yandaş kazanmak için elverişli olabileceğini kabul ederim. ancak ne yazık ki pratikte sadece bir kişinin işine yarıyor: iktidarın.

  bildiğin üzere mevcut iktidar partimiz kendine has mantık örgüleri ve ikna mekanizmaları sayesinde toplumu ayrıştırma konusunda esaslı bir tecrübeye kavuşmuş durumda. hatta bir süredir bu işin kolayını da buldular. tulumbaya can suyunu bir kez verdikten sonra iki kamp arasında ortaya çıkan düşünsel çatışma ortamında tulumbanın suyu bir süre sonra kendiliğinden akmaya başlıyor çünkü her cenahta yer alan bilenmiş özneler bu çatışma ve ayrışmayı otomatik olarak derinleştiren bir işlev görüyorlar. sen de bunlardan birisin işte. her çomar dediğinde, iktidar partisinin sürdürmeye can attığı ayrışmayı bir kademe daha derinleştiriyorsun. hakaret ettiğin cenahta kendilerini gören insanlar, homojen bir fikir ve duygu birliği içinde olmasalar bile, daha da kenetleniyorlar. iktidar partisi ne yapıyor? kurtarıcı melek gibi bu kitleyi senin gazabından ve hakaretlerinden koruma rolüne bürünüyor.

  şurada paylaşmıştım: "...türkiye’deki bu yeni rejimin en büyük felaketlerinden biri insanları kendi gibi bildiği dışındaki kimseyi dinlemez, duymaz, giderek insandan saymaz hale getiren bir basınç yaratmış olması. muktedir ideolojinin en önemli aletlerinden biri bu..."

  insanlara çomar demeni gerektirdiğini düşündüğün konularla ilgili yapabileceğin çok daha yapıcı şeyler var oysa ki.
 9. (bkz: aha mağdur oldu)

  öncelikle "çomar" sözünü yanlış buluyorum ben de. ama öyle değil bak. sabahtan akşama kadar "laik", "solcu" diye yaftaladıkları insanlara hem kendi aralarında hem de alenen ana bacı söven kesimin mağduriyetinden bahsedecekseniz hiç zorlamayın bence. twitter'ı, facebook'u aç bak. herhangi bir toplu taşıma aracına bin ve dinle insanları. gece gündüz (aşağılamayı da geçtim) hedefledikleri kesimin ortadan kaldırılması gerektiğini ciddi ciddi tartışıyorlar. sövmek ne kelime... kendileri gibi olmayan herkesi "hain" ilan ediyorlar şuan. biat etmezsen direkt şeytansın insanların gözünde. bu ne? kibir değil mi?

  (bkz: troll face)
  yok
 10. pek doğru bir davranış değil. şöyle düşünün malum güruhta iki farklı grup var bir kısım asla çomar değil gayet zeki ve çıkarcı. diğer kısım ise hem cahil, hem cefakar. yani çomar dediğimiz kitle zaten acınacak kitle. he keşke oy kullanma hakları olmasa orası ayrı