• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.71)
holy motors - leos carax
cesar o gün her sabah yaptığı gibi işe gitmek için elinde çantası, yaşadığı görkemli malikaneden çıkar, beyaz limuzinine doğru yürür. çevresindeki korumalar ona eşlik ederken, şoförü celine kendisine kapıyı açar ve yol boyunca o gün tamamlamaları gerekan randevularından konuşurlar. cesar eline yaşlı bir kadın peruğu alıp onu düzeltmeye başlayıncaya dek her şey normal gibi görünmektedir. peki gerçekten her şey bu kadar normal midir?
fransız sinemacı leos carax'ın 13 yıl aradan sonra yeniden yönetmen koltuğuna oturduğu filmi tam bir deneysel sinema süreci. bir hikayeden diğerine atlayan cesar karakteri ve onun "randevu" adı altında büründüğü kılıklar, karakterler arasındaki geçişler ve tüm hikayeler boyunca farklı filmlere yapılan göndermeler seyircilerin akılını kurcalayacak boyutta.
bu filmiyle 65. cannes film festivali'nin yarışmalı bölümüne de katılan yönetmen, kadroya başrol oyuncusu denis lavant'ın yanı sıra kylie minogue, eva mendes, edith scob ve michel piccoli gibi isimleri de dahil etti.


  1. okunması gereken bir film.
  2. "ormanda randevu yok. ormanları özledim"
  3. hayatımda izlediğim en tuhaf film olabilir ama başroldeki herife bence ömür boyu oscar verilmeli. hayatınızda çok farklı bir deneyim olacağını düşünüyorum. bir yerden bulun izleyin. eva mendes ve kylie minogue gibi ünlü isimler de var.
  4. şaşırtıcı film izlemek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir film. öyle şeyler oluyor ki filmde bu kadar da olmaz derken daha da ilginç olaylar gelişiyor. yeter lan bu kadar saçmalık dediğiniz anda final sahnesinde bombayı patlatıyor yönetmen.

    cannes film festivalinde jurinin çok sevdiği övgülerle bahsedip ödül vermediği film. sanatsal bir yönü yok. sadece senaryo çok şaşırtıcı.
  5. hakikaten tuhaf film. psikodrama ogeleri mi barindiriyor desem, zaman mekani umursamadan ayakli oyunculuk ve sinema filmi mi yapiliyor desem. baslangicindan sacmasapan sonuna kadar hicbir sey anlamadim. galiba o yuzden de uzun zaman once izlememe ragmen hakkinda bir sey yazmamisim. ama insan anlamadigini da soylemeli bence. ayrica bir sanat eserini anlamak sart mi? duyu organlariyla algilamak yetmez mi? izlerken cok renkli gecisli kosusturmacali sahneleri vardi ama hicbiri hicbir yere baglanmayinca filmin sonuna dogru insan hem sabirsizlaniyor hem de beklentisi artiyor. sonunda da sisirilmis sisirilmis ve patlatilmis bir balon gibi paramparca bakiyorsunuz ekrana. belki de benim gibi anlam arayanlar icin guzel degildir bu film. cunku ne kadar arasam da bulamadim.