• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.16)
gün olur asra bedel - cengiz aytmatov
yürek paralayan, tüyler ürperten bir haykırış.... geçmiş, bugün ve yarın; bilim-kurgu, gerçek ve efsane bir arada gözler önüne serilir... derin ve temiz aşklar, efsane ve masallar, kgb'nin acımasız uygulamaları, okuru heyecandan heyecana sürükler. birbirinden ilginç ve sürükleyici konular ustalıkla bütünleştirilerek sunulur. "mankurt hikâyesi bu eserle kültürümüze mal edilir. yedigey, ölen emektar arkadaşı kazangap'ın cenazesini mezarına götürürken, kendisinin ve milletinin geçmişini, acı-tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. o gün "asra bedel bir gün olur.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. zevkle okuduğum cengiz aytmatov'un müthiş bir eseridir. bozkır yaşantısını size hissettiren bir roman.
 2. gün uzar yüzyıl olur ismiyle de yayımlanan kitap. mankurt efsanesinin anlatıldığı çok özel bir roman. bozkır hissini iliklerinize kadar yaşatır. sovyet rejiminin de farklı metaforlarla eleştirildiği 150'den fazla dile çevrilmiş bir kitaptır. okuyana bambaşka bir ufuk katar.
  ae
 3. uzun zaman oldu okuyalı ama başka bir kültürün etkisi altında kalan toplumların zamanla nasıl kendi kültürüne yabancılaştığını mankurt hikayesinden yola çıkarak anlattığını hatırlıyorum. hatta kitap sırayla bir şimdiki zamanda geçen hikaye bir geçmişteki mankurt hikayesi şeklinde ilerliyordu ve şimdiki zamanda geçen hikaye ölen babasını vasiyet ettiği topraklara defnetmeye giden ama kendi kültürüne ve ailesine yabancılaştığı için bu vasiyeti anlamsız bulan, yozlaşmış bir gencin etrafında geçiyordu. etrafımıza şöyle bir bakınca hiç de yabancı gelmiyor bu hikaye.
 4. sadece ismi için bile okunabilecek bir kitap; bir günün içinde size yüzyılı anlatır. trenler doğudan batıya gider gelirken siz de bozkırın içinde kaybolursunuz
 5. okuduğum ilk cengiz aytmatov romanı. daha sonra bir çok kitabını okudum, çok beğendim fakat efsanelerle döşenmiş bu kitap ayrı bir yer edinmiştir bende. bozkırın tam ortasında, trenlerin doğudan batıya, batıdan doğuya gidip geldiği, boranlı istasyonu…

  !---- spoiler ----!

  "… insan kalbinde, başlangıç ile son, hayat ile ölüm arasındaki çelişkiyi uzlaştıran, yalnız ve yalnız, bilinmeyen, görülmeyen tanrı idi. dualar işte bunun için okunuyordu. başka türlü tanrı'ya sesini duyuramazsın, niçin yaratıp niçin öldürdüğünü soramazsın ki! dünya kuruldu kurulalı insanlar böyle yaşıyor, pek razı olmasa da böyle katlanıyor kaderine. duaların var oldukları günden beri hiç değişmemesinin, hep aynı sözlerle tekrarlanmasının sebebi de, teselli bulup yatışmaları, boşu boşuna sızlanmamaları içindir. dualar yüzyılların okşayıp parlattığı altın külçeleri gibi, dirilerin ölülerin başında söyledikleri en özlü, en süzme ve son sözlerdir." sayfa 110, ocak 2014, ötüken yayınları

  !---- spoiler ----!
  gulce
 6. ingilizcesi `the day lasts more than hundred years` diye cevrilmis aytmatov`un bir baska guzel kitabi. uzayin boslugundan, sariozek colunun ortasina, ordan savas yillarina, oradan kalplere giren cikan bir ruzgar gibi serpilir olaylar. her sey degisse de bir ask baki kalir bir de dogudan batiya, batidan doguya hareket eden trenler.
 7. okunduktan sonra kesinlikle kitaptan çıkarılmış kısım olan "cengizhan'a küsen bulut" da okunmalıdır. zira iki kitap bir bütündür. bozkırı bize böylesine yaşattığın için teşekkürler.
  elbis
 8. cengiz aytmatov gerçekten muhteşem bir yazar. yalnızca iki kitabını okudum lakin ikisi de birbirinden efsane kitaplar. o kitaplardan biri de bu anlayacağınız üzere. realistik bakış açısıyla fantastik öğeleri o kadar güzel harmanlamış ki anlatacak kelime bulamıyorum.
 9. bozkır yaşamı,hayatın zorlukları ve bu zorluklara rağmen yaşamın,yaşamanın, yaşatmanın güzelliği.harika bir roman.
 10. lisede, sınavda soracaklar diye okuduğum, bitirdiğim zaman ertesi gün iki cengiz aytmatov kitabı daha(toprak ana)(beyaz gemi) almama neden olan etkileyici kitap. hüzünlü hikayeler anlatıyor, yalın bir dil kullanıyor ancak sıkça yapılan tekrarlar insanı sıkabilir, beni sıkmıştır.

  kitaptan çıkarılan kısım kesinlikle okunmalıdır diye düşünüyorum.
  dag