• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (4.33)
iron sky - timo vuorensola
ikinci dünya savaşı'nı kaybetmekte olan nazi'ler, 1945'te ayın karanlık yüzüne bir üst kurarak, hitler'in öğretileri ile yeniden kolonileşirler. amaçları, 2018 yılında hastalıklı olarak nitelendirdikleri dünya insanlarını iyileştirmek üzere harekete geçmektir.


 1. bu kadar görsel emek ile yeni bir star wars çekilebilirmiş.

  film ciddi bir teknik çalışmanın ürünü, görselleştirme, görüntü ve ses efektleri, sahne, ışık, kostüm ve mimari tasarımlar ortalamanın çok üstünde. esasen filmin ana konusu da ilgi çekici.

  ancak senaryo neden bu kadar gerzek, diyaloglar neden bu kadar yılış yılış sorularının cevabını bir türlü bulamadım. filmin fragmanlarına baktığınızda, metni ve oyunculukları sağlam bir görsel şölen bizleri bekliyor fikri uyanıyor.

  enteresandır, filmin ciddi bir "fan" kitlesi bulunmakta. aynı yıl bir de bilgisayar oyunu çıkmış. hatta 2016 da devam filmi çekilecekmiş. filmin konusu gereği 18 yaş altı kitleyi çekecek bir taraf da bulamadım. anlayamadım yani.

  benzer bir hisse yine ciddi bir "fan" kitlesi olan pacific rim'i izledikten sonra kapılmıştım. ancak filmin bir çizgi romandan uyarlama olduğunu öğrenince, - hala hiçbir şekilde ilgimi çekmese de - kitlenin heves ve tutuculuğunu anlamlandırabilmiştim. iron sky'a dair öyle bir bilgiye de rastlayamadım.

  her ne kadar alt metinlerde devletlerin kapitalist politikalarına, ırkçılığa, faşizme ve insanoğlunun savaş merakına dair çeşitli yerinde eleştiriler getirse de son derece geyik, bilim kurgu komedi aksiyon filmi.
 2. son derece komik bir ironi filmi. nazilerin beyazlattığı zenci adamın sokaklarda ay nazileri geliyor diye bağırmasına çok gülmüştüm, hele bm kongresindeki muhabbetler çok iyiydi.