• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
on küçük zenci - agatha christie
tr.wikipedia.org'dan alinti:

on küçük zenci, agatha christie'nin çok satan romanlarından biridir. kitabın orijinal adı "and there were none", ve hiçbiri kalmamıştı veya ve hiç kimse kalmamıştı şeklinde türkçe'ye çevrilebilir. bu kitaba agatha christie, "on küçük zenci" adını vermiş, daha sonra fikrini değiştirip "on küçük kızılderili"de karar kılmıştır.

polisiye yazarlar derneğinin ve amerika'nın gizemli yazarlarının yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer almıştır.


 1. christie'nin 30'dan fazla kitabini okumus biri olarak diyorum, bu en iyi 3 eserinden biridir.

  1939'da yazilmis bu sahane kitap bariz sekilde testere (saw) ve benzeri filmleri etkilemistir. hatta agatha christie bu eseri yazmasaydi, testere cekilmezdi bence. tabi boyle gider bu, frank green 1869'da ten little soldiers'i yazmasa bu hikaye hic akla gelir miydi, supheli.
 2. dedektifin ve olayın çözülüşünün değil, cinayetlerin ön planda olduğu bir agatha christie kitabı. gündüz vakti okumama rağmen gerildim; başlardaki karakterlerin tanıştırılması, bir araya gelmeleri kısımlarından sonra kitapta -film reklamlarındaki ifadeyle- "aksiyon, gerilim hiç düşmüyor."
  !---- spoiler ----!

  doktorun boşu boşuna günahını aldım ;)

  !---- spoiler ----!
 3. okuduğum tek agatha kitabı. gece vakti otobüs yolculuğunda okunabilecek türde bir kitap. gazetede okuduğum "dünya'da en çok okunan kitaplar" listesinde gördükten sonra okumaya karar verdim. ^:zenci tartışması görünce aklıma gelen kitap ^
  okudukça gerilme garantisi var.
  !---- spoiler ----!

  o küçük biblolardan ne zaman görsem hafif tırsmıyor değilim

  !---- spoiler ----!
 4. yıllar önce bir dönem samimi olduğumuz bir arkadaşın tavsiyesi üzerine geçen yıl okumuştum.şöyle bi pazar günü kahvaltıdan sonra başlayıp,akşam yemeğinden önce bitirmelik bir kitap.
  eale
 5. mesut
 6. okunur, iyi kitap.
 7. agatha christie' nin sosyal hayatı düzenleyen kanunlarını bir şekilde atlatarak birilerinin ölümüne sebep olan 10 kişiyi (kendisi hariç avukatla beraber 10 çünkü wargrave kendisini de onlardan biriymiş ve o da birinin ölümüne sebep olmuş gibi bir süs verir), bu on kişiden biri olan , sosyopat, psikopat, aynı zamanda adalete inanan ve eski bir yargıç wargrave tarafından bu kişilerin hukukun yetersizliğinden dolayı adaletsizlik yapmalarını kaldıramadığından ve hepsi ölümü hak eden (çünkü ingiltere de öldürmenin cezası idamdır ve kendisi de bir yargıç olduğundan idam hükmü vermeye alışkındır) kişiler olmasından, onları zengin biri tarafından satın alınmış ve karayla bağlantısı olmayan bir adaya davet ederek, 10 küçük zenci adlı eski bir şiirin dizelerine bağlılık göstererek öldürmesini ve bu esnada 10 kişi (10 kurbandan ilki avukattır. onu adanın dışında öldürdükten sonra 9 kişinin arasına karışarak onlarla aynı durumdaymış gibi bir izlenim veriyor ve onları birer birer suçluk seviyesine göre öldürüyor.) arasında yaşanan mücadeleyi konu ediniyor. yazarın finalde yaptığı enfes ters köşe ise hikayeyi adeta mükemmel yapıyor.