on küçük zenci - agatha christie - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
on küçük zenci - agatha christie
tr.wikipedia.org'dan alinti:

on küçük zenci, agatha christie'nin çok satan romanlarından biridir. kitabın orijinal adı "and there were none", ve hiçbiri kalmamıştı veya ve hiç kimse kalmamıştı şeklinde türkçe'ye çevrilebilir. bu kitaba agatha christie, "on küçük zenci" adını vermiş, daha sonra fikrini değiştirip "on küçük kızılderili"de karar kılmıştır.

polisiye yazarlar derneğinin ve amerika'nın gizemli yazarlarının yayınladığı en iyi 100 polisiye romanı listelerinin her ikisinde de yer almıştır.


 1. christie'nin 30'dan fazla kitabini okumus biri olarak diyorum, bu en iyi 3 eserinden biridir.

  1939'da yazilmis bu sahane kitap bariz sekilde testere (saw) ve benzeri filmleri etkilemistir. hatta agatha christie bu eseri yazmasaydi, testere cekilmezdi bence. tabi boyle gider bu, frank green 1869'da ten little soldiers'i yazmasa bu hikaye hic akla gelir miydi, supheli.
 2. dedektifin ve olayın çözülüşünün değil, cinayetlerin ön planda olduğu bir agatha christie kitabı. gündüz vakti okumama rağmen gerildim; başlardaki karakterlerin tanıştırılması, bir araya gelmeleri kısımlarından sonra kitapta -film reklamlarındaki ifadeyle- "aksiyon, gerilim hiç düşmüyor."
  !---- spoiler ----!

  doktorun boşu boşuna günahını aldım ;)

  !---- spoiler ----!
 3. okuduğum tek agatha kitabı. gece vakti otobüs yolculuğunda okunabilecek türde bir kitap. gazetede okuduğum "dünya'da en çok okunan kitaplar" listesinde gördükten sonra okumaya karar verdim. ^:zenci tartışması görünce aklıma gelen kitap ^
  okudukça gerilme garantisi var.
  !---- spoiler ----!

  o küçük biblolardan ne zaman görsem hafif tırsmıyor değilim

  !---- spoiler ----!
 4. yıllar önce bir dönem samimi olduğumuz bir arkadaşın tavsiyesi üzerine geçen yıl okumuştum.şöyle bi pazar günü kahvaltıdan sonra başlayıp,akşam yemeğinden önce bitirmelik bir kitap.
  eale
 5. mesut