irvin d. yalom

Kimdir?

1931 yılında washington d.c.'de doğdu. george washington üniversitesi tıp fakültesi'nde okudu. stanford üniversitesi tıp fakültesi'nde psikiyatri profesörlüğü ünvanını sürdüren yalom'un dünya çapında milyonlarca okura ulaşan ve türkçeye de çevrilen kitaplarından bazıları şunlardır: grup terapisinin teori ve pratiği, aşkın celladı ve diğer psikoterapi öyküleri, divan, varoluşçu psikoterapi, nietzche ağladığında, bugünü yaşama arzusu: schopenhauer tedavisi, her gün biraz daha yakın, annem ve hayatın anlamı. irvin yalom halen kaliforniya palo alto'da eşi marilyn yalom'la yaşamaktadırlar.    1. kült kitap nietzsche ağladığında nın yazarıdır yalom.varoluş ve anlam tabanlı yazdığı bu kitapta joseph bruer ve nietsche'yi umutsuzluk , ölüm ve yalnızlığın etrafında döndürüp durur. yaşayan en önemli varoluşçu psikitaristlerden olan yalom'un ; psikoterapi örneklerini içeren 'aşkın celladı' ve 'günübirlik hayatlar' adlı kitapları da çok iyidir. hemen hemen tüm psikoloji/rpd lisans öğrencilerinin sevdiği ve en az bir kitabını okuduğu bu amca;psikolojiye ilişkin sıkıcı bilimsel metinleri ve bilinmeyen kelimelerle dolu psikoloji dilini,edebiyatın o güzel cümlelerine dönüştürmüştür. kendisinin web sitesi :http://www.yalom.com/ bence kendisin en önemli eseri , ''varoluşçu psikoterapi''dir.bu kitap da -kabalcı yayıneevi'nin son baskılardaki yazım hataları hariç- insanın sıkılmadan okuyabileceği kitapları arasındadır yalom'un.''varoluşçu psikoterapi''de etkilendiği yazarların aforizmalarını serpmişti aralara. yalom fena halde dostoyevski'den beslenmiştir.
    dlg
  2. ''belki de sevdiğiniz insanları düşünmektesiniz; ama daha derinlere inin... sonunda, sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz. siz, bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz. siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil...''
  3. kitaplarını okumaktan baya keyif aldığım psikiyatr. bugünü yaşama arsuzu yaşamaya dair düşündüklerimi sorgulatmıştı. özellikle gerçek terapi seanslarını paylaşması, bakış açıları, olayları ele alış şekli... harika. klinik psikoloji alanını seçecek olursam örnek alacağım biri.
  4. the schopenhauer cure: a novel isimli kitabini pek sevdigim yazar. bundan once nietzsche agladiginda ve askin celladi kitaplarini okudum, ilkini okuyali cok olmus. askin celladi da guzel gitti ama sanirim son iki kisimda her sey cok hizli olup bitti. sona dogru artik yazip bitirmek mi istedi diye dusundum. schopenhauer cure bu ikisinden de daha dolu geldi bana. belki de icinde bulundugumuz donem beni yazdiklari konusunda daha fazla dusunmeye zorlamistir. okurken beynimdeki ivir zivir konusan butun sesler susuyor, rahatliyorum, sakinlesiyorum. meditasyon yapar gibi okunabilen kitap yazmis resmen.