• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.40)
Yazar ahmet ümit
istanbul hatırası - ahmet ümit
byzantion'dan istanbul'a uzanan, heyecan yüklü bir serüven...sarayburnu'nda, atatürk heykelinin ayaklarının dibinde bir ceset, avuçlarında antik bir pere.... ama ne bu ceset son kurban, ne de bu antik para son sikke... yedi kurban, yedi hükümdar, yedi sikke, yedi kadim mekân. ve tek bir gerçek: bu şehrin gizemli tarihi."şehre bakıyorduk denizden. sisler içindeydi istanbul... sisler içinde deniz... sisler içinde teknemiz. sultanahmet'in minareleriydi görülen, ayasofya'nın kubbesi, topkapı sarayı'nın kuleleri. hiç yağmalanmamış, yıkılmamış, kirletilmemiş gibiydi şehir. bembeyaz bir sisle örtmüştü doğa, ne varsa görüntüyü çirkinleştiren. güneş doğmadan bir anlığına beliren bir hayal gibi... büyülü bir bulut gibi... bir masal imgesi gibi... yeni kurulmuş bir kent gibi... taze bir başlangıç gibi... genç, umutlu, güzel...istanbul'a bakıyorduk denizden. ölülerimizin yüzlerine bakıyorduk... onların gözlerindeki kendi kederimize. çaresizliğimize bakıyorduk, avuçlarımızda büyüyen zavallılığa, kanımızda filizlenen korkaklığa... elimizden alman hayata bakıyorduk... güneşli günlerimize, umut dolu sabahlara, eğlenceli bahar akşamlarına... sönen anılarımıza bakıyorduk, ölen hayallerimize, yıkılan düşlerimize... sönen anılarımızı, ölen hayallerimizi, yıkılan düşlerimizi yüklenip yorgun bir şilep gibi bizden uzaklaşan şehrimize... şehrimizle birlikte yitirdiğimiz kendimize bakıyorduk..." (tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. okuduğum ilk ve en etkileyici cinayet romanı. orta son sınıfta yalnızca adında istanbul geçiyor diye almıştım fakat okumadım. lise son sınıfa kadar kütüphanemin en ücra köşesinde durdu. lise sonda 'artık okuyayım şunu...' diyerek kütüphanemden çıktı ve dershane tenefüslerinde okuyarak 3 günde bitirdim. diğer ahmet ümit romanlarını da okudum fakat hiç birisi istanbul hatırası kadar zevk vermedi.
 2. kitabı elinize aldığınızda ilk karşınıza çıkan byzation, kral byzas' ın efsanevi kenti.

  evet güzel bir başlık ve harika bir kitap sanıp okumaya başlayınca, hayır sanırım benim okuyabileceğim bir kitap değil hızında kararsızlık yaşadığım ama pes etmediğim ve iyi ki de kolay pes etmeyerek okumaya devam ettiğim enfes bir hikaye.

  şu ana kadar yazdıklarımdan belki birşey anlamamış olabilirsiniz. aslında tam olarak ifade etmek istediğim, vaktinizin olduğu ve kendinizi kitap okuyamaya adadınığız zamanda bu kitabı okumanız.

  benim gibi tarih sevmeyenler olabilir ama tarih, katillerin arasına gizlemiş. bu kitapta katilleri, tarihi, gerçek dostluğu ve aşkı hissedeceksiniz...
  ozumm
 3. ahmet ümit'in kitabın sonuna kadar heyecanı kaybettirmeyen güzel bir kurgusu olan kitabı.cinayetlerle birlikte istanbul ve onun geçmişi oldukça güzel işlenmiş.bir tarih kitabı kadar olmasa da istanbul hakkında öğrettiği gerçekler de var.
 4. istanbul tarihi hakkında çok güzel bilgiler veren kitap. severek okudum. gerek akıcı dili, gerekse olay örgüsü gayet güzel bir kitaptı.